Крок за кроком до Інтернет безпеки в Україні
- Катя Хлебникова
- 26 мар. 2018 г.
- 23 мин. чтения
Вікторія Румянцева, методист Маловисківського ДЮЦ «Вись»,
координатор Маловисківського міського парламенту дітей
Крок за кроком до Інтернет безпеки в Україні
6 лютого 2018 року у світі відзначався День безпечного Інтернету з метою залучити до дій кожного, хто відіграє свою роль у створенні кращого Інтернету для всіх, зокрема, наймолодших користувачів. День безпечного Інтернету надає унікальну можливість для проведення заходів із безпеки в Інтернеті разом зі всім світом: як у навчальному закладі, бібліотеці, громадській організації, так й в органах влади, бізнесових організаціях. З кожним роком до відзначення цього дня в Україні, як і у всьому світі, приєднується все більше організацій.
За ініціативи Маловисківського міського парламенту дітей в Маловисківській ОТГ було проведено День Безпечного Інтернету! Парламентарі запросили Драну Наталю Олександрівну - учителя економіки Маловисківської ЗШ№3 і разом з педагогом провели цікаве, змістовне заняття для школярів Маловисківської ОТГ.
Фото1

«Сумна статистика криміналістів свідчить, що зростання агресивної поведінки молоді безпосередньо пов'язана із систематичним переглядом сайтів в мережі Інтернет, які демонструють злочинні, агресивні дії (про вбивства, побиття та знущання над людьми в найдрібніших деталях), - говорить пані Наталія. Самостійний перегляд матеріалу такого змісту міцно осідає в психіці молодої людини і які висновки вона зробить після перегляду - ніхто не знає.
Фото2

Користуючись послугами Інтернету не варто забувати і про заходи безпеки у спілкуванні з людиною, яку ви не бачите, наголошує Наталія Олександрівна. Адже віртуальні шахраї дуже гарні психологи: представляючись одним з ваших давніх знайомих, вони дізнаються від вас конфіденційну інформацію, як, наприклад, коли у вас вдома нікого немає, з ким ви проживаєте, ваш майновий стан і т. д. Квартирні крадіжки, вчинені за наводками, отриманими шляхом спілкування шахрая з постраждалим через мережу, на жаль, вже не рідкість.
Фото3

Цікаві цифри (за матеріалами досліджень компанії "Київстар")
78% українських дітей старше 6 років користуються інтернетом;
24% батьків не знають про те, що їхні діти виходять в інтернет через мобільні телефони;
9% батьків не підозрюють, що їхні діти виходять в інтернет через мобільні телефони батьків;
8% батьків не знають, що їхні діти відвідують інтернет-клуби;
27% дітей зізналися, що в інтернеті з ними контактували незнайомці, 30% з них пішли на контакт;
28% висилали фото віртуальним знайомим;
7% ділилися в інтернеті інформацією про сім'ю.
Фото4

Поради свідомим батькам, щодо Інтернет-безпеки дитини:
1. Будьте другом своїй дитині. Проявляйте зацікавленість її захопленнями і обговорюйте проблеми, що виникають. Якщо Ви зможете стати тією людиною, якому Ваша дитина довіряє, їй не доведеться шукати підтримки у віртуальних друзів.
2. Установіть комп'ютер в місці, доступному всім членам родини. Це значно полегшить контроль за його використанням.
3. Складіть правила безпечної поведінки в Інтернеті, в яких будуть перераховані вимоги, що стосуються користування Інтернетом, а також алгоритм дій дитини при зіткненні з небезпечним незнайомцем або сексуальним домаганням.
4. Напишіть ці правила на папері і прикріпіть біля комп'ютера!
5. Попросіть Вашу дитину нікому не повідомляти особисте: ім'я, вік, номер телефону, домашню адресу, номер школи. Поясніть, що не слід висилати свої фотографії людям, з якими вона познайомилась в Інтернеті.
6. Попросіть Вашу дитину відразу ж розповідати Вам про неприємні ситуації під час спілкування в Інтернеті, підкресливши, що Ви не будете сердитися, про що б вона не розповідала.
7. Переглядайте інформацію, що міститься в комп'ютері Вашої дитини. Це допоможе Вам контролювати її спілкування в мережі. Але пам'ятайте, що дитина може користуватися Інтернетом не тільки вдома, але і в школі, Інтернет-клубі, у друзів.
8. Нагадуйте дитині про те, що всі правила безпеки в Інтернеті залишаються в силі й тоді, коли вона користується комп'ютером і не вдома, наприклад в Інтернет–кафе чи у друзів.
Фото5

Організація і проведення заходів, щодо Інтернет безпеки в Україні набуває все більшої актуальності. З кожним роком кількість користувачів всесвітньої мережі - збільшується, способи шахрайства набувають вишуканих форм і методів роботи, тому вкрай важливо популяризувати інформацію щодо безпечного користування Інтернетом, як серед школярів, так і серед дорослого населення.
Цього року Маловисківський міський парламент дітей запровадив гарну традицію –щорічно проводити інформаційні заходи серед населення щодо Інтернет безпеки в Україні. Цьогорічний досвід показав, що тема- «Крок за кроком до Інтернет безпеки в Україні» - цікава серед місцевих жителів, тому парламентарі готові працювати над популяризацією цієї актуальної теми!
Бойко Анна,
депутат Олександрівського РПД
Інтернет безпека
На мою думку, Інтернет проник у наше життя і діяльність. Окрім комп’ютерів та ноутбуків, ми підключаємо до Інтернету все – мобільні телефони, планшети, холодильники, телевізори й багато інших портативних пристроїв. Саме тому, дуже важливо знати якомога більше про безпеку в Всесвітній мережі.
Я вважаю , що необхідно віднайти правильні способи захисту нашого приватного життя, коли ми перебуваємо онлайн.
Багато хто думає, що безпека в Інтернеті – це ілюзія, і бути захищеним зараз неможливо, адже веб-сайти збирають конфіденційну інформацію так тонко, що ми навіть не знаємо що саме їм відомо. Це, можливо, й так, але ця невпевненість – ще одна причина, щоб зберегти свою приватність та уникнути витоку персональних даних в Інтернет.
Що ми можемо зробити, аби бути більш захищеним, коли працюємо в Інеті, крім того, що не показувати свої паролі, або не надавати забагато особистої інформації?
На мою думку, є декілька способів, які можна використовувати для збереження нашої персональної інформації:
Оновлення програмного забезпечення;
Перевірка сайтів;
Фішинг – виловлювання інформації.
Також потрібно подбати про безпечний пароль – це перша гарантія того, що ваша особиста інформація перебуває під надійним «замком». А на останок хочеться нагадати, працювати в ітнернеті треба лише на офіційних сайтах виробника – якщо якийсь сайт напише, що ви використовуєте застарілий браузер – не варто переходити за запропонованими посиланнями та скачувати чи встановлювати щось із сайту – це може бути пасткою.
Користуючись нашими порадами, можна уникнути проблем в мережі і захистити себе і свою особисту інформацію на просторах Інтернету.
Щіченко Вікторія,
голова Бобринецького міського парламенту дітей
Наш досвід у Днях безпеки в Інтернет
Сьогодні складно уявити собі життя без Інтернету. Інформація на різний смак нас буквально переслідує: групи, сайти, сторінки, електронні книги, блоги… Інформація для навчання, для розваг, дозвілля, спілкування, знайомства з різними людьми. Для того, щоб написати реферат чи створити презентацію на урок, ми елементарно загуглюємо запитання і використовуємо матеріал для відповіді.
Нас оточує інформація, ми із задоволенням спілкуємося в соцмережах, знаходимо там усе, що нас цікавить і захоплює! Та чи все це безпечно?
Саме тема безпеки в Інтернет стала актуальною для Бобринецького міського парламенту дітей, починаючи з 2016 року, коли ми почали брати участь у Днях безпечного Інтернету завдяки Національному комітету Дня безпечного Інтернету в Україні.
За ці два роки дещо змінюється склад нашого праламенту, але незмінним залишається інтерес до цієї теми. Ми готуємо і проводимо тренінги для учнів середніх та старших класів міських шкіл, відеолекторії, які аналізуємо, години спілкування, квести, виготовляємо для учнів буклети з інформацією про правила безпеки у соцмережах.
Багато хто із учасників наших заходів знайомий не тільки із поняттм безпеки в Інтернеті, а і знає, як не потрапити в халепу, як не стати жертвою шахрайства. Але є і такі, хто чує про можливі проблеми, причиною яких є всесвітня павутина, вперше. І тому роботу з розтлумачення правил поведінки в Інтернеті ми плануємо постійно продовжувати.
Нам і самим цікаво проводити їх. На зустрічах із однолітками чи молодшими за нас школярами ми знаходимо спільні теми для обговорення, хтось наводить приклади із власного життя про проблеми, з якими стикався у соціальних мережах, і так дехто може зрозуміти, як чинити у тій чи іншій ситуації. Ми говоримо про ризики, говоримо відверто, адже, в основному, у нас тісне коло і розказати про себе можемо.
А ризики є, і є проблеми, з якими стикаються діти і молодь. Не так давно усю країну сколихнули суїцидальні групи. Утриматись від них декому дуже важко. Є цікавість, інші причини. Але багато хто із нас розуміє, що такі форми спілкування нам не потрібні. Для цього також ми проводимо тренінги і відеолекторії з безпеки в Інтернеті.
І молодь, і діти повинні знати свої права користування Інтернетом для того, щоб уникати проблем і необдуманих вчинків. І ці правила ми вивчаємо, самі знаходимо і використовуємо у користуванні Інтернетом.
Коломійченко Інна Олександрівна ,
методист Олександрівського РЦДЮТ
Користуймося Інтернетом безпечно!
В наш час важко уявити життя без пошукових систем, електронної пошти, онлайн щоденників та форумів.
Темп нашого суспільства наростає, нам потрібно багато чого встигнути, а інтернет -золота знахідка для цього. За допомогою інтернету ми маємо змогу спілкуватися з рідними, можемо відправити діловий лист,розмістити рекламу, задовольнити пізнавальні потреби. Кожна людина може потрапити в будь-яку точку світу, занурившись у фото, відео, онлайн-подорожі країною, яка зацікавила – все це Інтернет.
При всіх можливостях інтернет має і негативну сторону. Перевага нових технологій змушує переглянути поняття гарантованого права на «особисте життя». Інновації, якими користуємось кожен день,- платіжні та дисконт-карти, мобільні телефони, електронні ключі,-дозволяють відслідкувати кожну нашу покупку, кожне пересування.
Велика частина з того, чим ви займаєтеся в онлайн режимі, може бути виявлена і зафіксована – іноді без злого умислу, іноді з таким. Все це ускладнюється ступенем загальнодоступності особистої інформації, яка стає ще більш відкритою завдяки інтернету. Сучасні технології дозволяють кому завгодно і звідки завгодно отримати доступ до інформації про абсолютно невідому йому особу і накопичити інформацію, отриману з різних джерел, в тому числі з інтернет-каталогів. Нікого тепер не може захистити ні відстань, ні час.
Анонімність- безцінна якість інтернету. Щоб убезпечити себе і свою сім’ю, потрібно дотримуватись деяких простих правил. В кімнатах для розмов (чатах) і в інших аналогічних ситуаціях не користуйтеся своїм повним ім’ям. Ніколи не повідомляйте своє ім’я, адресу або номер телефону людині, яку ви не знаєте. Не довіряйте людині, яка представляється працівником служби технічної підтримки і просить повідомити йому ваш пароль. Жоден співробітник будь-якої служби ніколи не буде цікавитися вашим паролем.
Будьте особливо обережні, повідомляючи інформацію про своїх дітей. При відвідуванні кімнат для бесід не заповняйте форми, в яких запитується ім’я, місце проживання, вік, назва школи, номер телефону ваших дітей. Така інформація дуже часто використовується для «цільового маркетингу». Будь-яке повідомлення, отримане електронною поштою з пропозицією відкрити сторінку, на якій від вас просять повідомити пароль , номер кредитної картки або іншу інформацію особистого характеру, - це спосіб шахрайства в інтернеті, де ви можете стати його жертвою.
Нам потрібно зрозуміти, що кожна завантажена безкоштовна програма з невідомих джерел може бути «шпигунською». Такі програми слідкують за тим, чим ви займаєтесь на своєму комп’ютері та відображати рекламні об’яви – навіть якщо ви в цей час використовуєте іншу програму.
В наш час всюди запитують пароль або якийсь код задля безпеки та збереження конфіденційності своїх даних, тому потрібно використовувати досить довгі та складні паролі, щоб ніхто не міг вгадати їх. Ніколи не використовуйте один і той самий пароль для різних облікових записів. Частіше змінюйте паролі.
Кожна людина повинна почати із себе, зі звички користуватися інтернетом безпечно!
Знам’янський міський парламент дітей
(координатор Литвинець С.В.)
Депутат МПД, Калюш Вікторія
Тематичний напрямок: Крок за кроком до Інтернет безпеки в Україні
Тема: Безпечний Інтернет в Україні.
Сучасне життя неможливе без Інтернету. Від соціальних мереж – до онлайн-банкінгу: сьогодні Інтернет проник у наше життя і діяльність. Окрім комп’ютерів та ноутбуків, ми підключаємо до Інтернету все – мобільні телефони, планшети, холодильники, телевізори й багато інших портативних пристроїв. Соціологічне дослідження аналітично-дослідницького центру – Інституту Горшеніна, проведеного ще у березні 2013 року, свідчить про те, що більшість українців (72,3%) використовували Інтернет. Не користувалися Інтернетом всього 2,9% респондентів. А що ж говорити про 2018 рік? Чи є щось, що ми можемо зробити, аби бути більш захищеним коли займаємося серфінгом в Інеті, крім того, що не показувати свої паролі, або не надавати забагато особистої інформації?
Тисячі людей в усьому світі щороку у вівторок другого тижня лютого об’єднуються заради підвищення освіченості з питань безпеки онлайн. День безпечнішого Інтернету має на меті залучити до дій кожного,хто відіграє свою роль у створенні кращого Інтернету для всіх,зокрема,наймолодших користувачів. Більше того,це запрошення для всіх до поважливого онлайнового спілкування задля забезпечення кращого цифрового досвіду. День забезпечення Інтернету надає унікальну можливість для проведення заходів із безпеки в Інтернеті разом зі всім світом:як у навчальному закладі,бібліотеці,громадській організації,так й в органах влади,бізнесових організації.
З кожним роком до відзначення цього дня приєднується все більша кількість людей і в Україні також. Захист дітей та молоді від негативних інформаційних впливів є одним із державних напрямів української державної політики. На сьогоднішній день кожен українець може захистити себе від «темних» сторін мережі, використовуючи наступні спеціалізовані веб-ресурси:
«Про інтернет» — це найповніший та найбільш якісний навчальний проект на цю тему в україномовному сегменті. Його розробники — Google спільно з ІнАУ;
комікси про інформаційну безпеку від «Онляндії»;
на ресурсі, розробленому компанією «Київстар», містяться статті та інфографіка про різні аспекти інтернет-безпеки: кібербулінг, мобільне шахрайство, інтернет-залежність тощо;
відеоролики серії «Розкажіть дітям про безпеку в інтернеті»;
pdf-посібник для батьків «Діти в інтернеті: як навчити безпеки у віртуальному світі».
Звичайно, це не весь перелік ресурсів, які використовуються як для власного збагачення знань щодо безпеки в Інтернеті, так для проведення інформаційних заходів для дітей, вчителів та батьків.
Цього року Знам’янський міський парламент дітей також долучився до відзначення Всесвітнього Дня Безпечного Інтернету, який проходив під гаслом «Створюй, спілкуйся та поважай: кращий Інтернет починається з тобою»! З метою забезпечення безпеки в Інтернеті для всіх, а особливо, наймолодших користувачів, ми створили інформаційний буклет «Безпека в Інтернеті» та інформаційні листівки «Безпека дітей в Інтернеті», які депутати МПД поширили серед школярів, учителів закладів загальної середньої освіти та керівників гуртків Центру дитячої та юнацької творчості для подальшої роботи.
Отже , ми всі можемо зробити внесок певним чином. Не зважаючи на те, діти ми чи молодь, батьки чи вихователі, педагоги, соціальні працівники чи політики, – ми всі можемо бути зміною та об’єднатися для кращого Інтернету та безпеки дітей у ньому.
Знам’янський міський парламент дітей
(координатор Литвинець С.В.)
Голова МПД, Домбровська Анастасія
Тематичний напрямок: Крок за кроком до Інтернет безпеки в Україні
Тема: Пропаганда правил безпечного користування Інтернету.
Інтернет відіграє велику роль в сучасному суспільстві. Майже в будь яких життєвих ситуаціях ми звертаємось до нього: соціальні мережі для спілкування, різноманітний пошук інформації та багато чого іншого. Але не завжди Інтернет може бути корисним та безпечним особливо для довірливих дітей, хоча іноді на гачок аферистів потраплять і дорослі.
За статистикою:
78% українських дітей старше 6 років користуються Інтернетом;
24% батьків не знають про те, що їхні діти виходять в Інтернет через мобільні телефони;
9% батьків не підозрюють, що їхні діти виходять в Інтернет через мобільні телефони батьків;
8% батьків не знають, що їхні діти відвідують Інтернет-клуби;
27% дітей зізналися, що в Інтернеті з ними контактували незнайомці, 30% з них пішли на контакт;
28% висилали фото віртуальним знайомим;
7% ділилися в Інтернеті інформацією про сім’ю .
Цього року в Україні й у світі в цілому День безпечного Інтернету відзначався 6 лютого під гаслом «Створюй, спілкуйся та поважай: кращий Інтернет починається з тобою» це значний крок аби залучити до дій кожного, хто відіграє свою роль у створенні кращого Інтернету для всіх, зокрема, наймолодших користувачів.
І на мою думку, це дуже змістовно та корисно , як для дітей , так і дорослих, адже знаючи про небезпеки в Інтернеті ми з легкістю можемо їх уникнути.
Треба лише дотримуватися певних правил:
Нікому без дозволу батьків не давати особисту інформацію: домашню адресу, номер домашнього телефону, робочу адресу батьків, їхній номер телефону, назву й адресу школи, паролі. 2. Якщо знайдете якусь інформацію, що турбує вас, негайно сповістіть про це батьків. 3. Ніколи не погоджуватися на зустріч з людиною, з якою ви познайомилися в Інтернеті. Якщо все ж таки це необхідно, то спочатку потрібно спитати дозволу батьків, а зустріч повинна відбутися в громадськом умісці . 4. Не відповідати на не виховані і грубі листи. Якщо одержите такі листи не з вашої вини, то сповістіть про це батьків, нехай вони зв'яжуться з компанією, що надає послуги Інтернет. 5. Розробити з батьками правила користування Інтернетом. Особливо домовитися з ними про прийнятний час роботи в Інтернеті і сайти, до яких ви збираєтесь заходити. 6. Не заходити на аморальні сайти і не порушувати без згоди батьків ці правила. 7. Не робити протизаконних вчинків і речей в Інтернеті. 8. Не шкодити і не заважати іншим користувачам.
Також дуже важливо, щоб цю інформацію поширювали та пропагували. Так і наш Знам’янський Міський Парламент Дітей поширював пам’ятки, брошури стосовно Всесвітнього дня безпечного Інтернету.
Єлизавета Морарь, голова Устинівського РПД
Безпека в Інтернеті
«Хто володіє інформацією, той володіє світом» - сказав колись британський політик, прем’єр-міністр Великої Британії Уінстон Черчілль. Й дійсно, інформація у сучасному світі – це найцінніший глобальний ресурс. Інформація постійно ускладнюється, змінюється, зростає кількість її джерел і споживачів. Всесвітня мережа Internet – це найповніше джерело інформації без якого неможливе сучасне життя. Всі ми використовуємо доступ до мережі для пошуку, обробки та публікації інформації. Кожен, хто працює з мережею, щоб не випробувати на собі «темні» сторони повинен знати потенційні джерела небезпеки та вміти захищати себе та свої близьких та друзів. Спотворення інформації чи її викривлення може призвести до серйозних наслідків. Зростає уразливість сучасного інформаційного суспільства від недостовірної інформації, її несвоєчасного надходження, промислового шпигунства, комп’ютерної злочинності. Після вибору Україною шляху до інтеграції в Європу, яка сьогодні активно розбудовує інформаційне суспільство, гостро постала проблема ефективного забезпечення інформаційної безпеки молодої держави. Устинівський РПД вже другий рік долучається до проведення Дня безпечного Інтернету. Цього року цей день проходив під гаслом «Створюй, спілкуйся та поважай: кращий Інтернет починається з тобою» з метою залучити до дій кожного, хто відіграє свою роль у створенні кращого Інтернету для всіх. З метою розширення і поглиблення знань про Інтернет, членами РПД було проведено інтерактивну гру «Безпека в Інтернеті». В ході якої було досліджено позитивні і негативні сторони Інтернету, до свідомості присутніх доведено, що Інтернет може бути безпечним і небезпечним, вивчено правила безпечного користування мережею, присутні розвивали навички співробітництва, аналізували, робили висновки, виховували розумного користувача мережі. Дослідили позитивні і негативні сторони Інтернету , сприяти обізнаності учнів про небезпеку( трояни і віруси, фітинг, фармінг, скімінг) які існують в Інтернеті та про шляхи їх подолання. Переваги використання Інтернету в наш час очевидні. Як будь-яка складна інфраструктура Інтернет містить багато небезпек, нехтування якими може призвести не просто до втрати спокою, але й істотних грошових кош
тів. Користуючись послугами Інтернету не забувайте про заходи безпеки! з нас пам’ятав та дотримувався правил!
Михайло Касьянов,
КЗ «Центр дитячої та юнацької творчості»
Світловодської районної ради
«Безпечний інтернет, як складова розвитку інформаційного суспільства»
Сучасне суспільство розвивається шаленими темпами. Іще трохи більше ніж 100 років тому по дорогах Землі побігли перші машини з двигуном внутрішнього згоряння, далекі предки сьогоднішніх Фордів та Тойот, а вже з 2020 року сучасний геній, мрійник і винахідник Ілон Маск планує почати кампанію з колонізації Марсу, ціла низка країн готується до побудови постійної місії на Місяці, а NASA вже обирає зручний астероїд для впровадження технологій з видобутку на ньому корисних копалин. І це тільки початок. Людство вступило в еру цифрової економіки та штучного інтелекту. Спеціалісти прогнозують появу нових, незвичних поки що професій, які в недалекому майбутньому стануть частиною нашого життя. І більшість із так чи інакше будуть пов’язані з інформаційними системами та машинами. Ось лише деякі з них:
Психотерапевт для інтернетозалежних.
Цифровий мемуарист. Експерт у цій царині працюватиме зі збереженням пам'яті про близьких людей після того, як хтось із них помирає, визначаючи, які аспекти онлайн-ідентичності померлої людини мають продовжувати жити.
Архітектор віртуальної реальності. Експерт цієї сфери буде розробляти загальні та індивідуальні додатки, що відповідатимуть психічним та емоційним особливостям користувачів і дозволятимуть відпочивати та працювати у віртуальному світі.
Консультант з цифрової валюти. Мета роботи в цій професії - навчити людей, як управляти своїми заощадженнями та заробітком за допомогою правильного балансу систем, що складаються з різних видів цифрової валюти (наприклад, біткоїн)
Персональний бренд-менеджер Він працюватиме над створенням іміджу своїх клієнтів, зокрема через соцмережі. Проектувальник розумних будинків Знання та вміння у сфері програмування та ІТ-технологій допоможуть стати фахівцем, який розроблятиме системи управління домогосподарством без участі людини.
IT-генетик Прогнозують, що ця професія буде доволі популярною в найближче десятиріччя. IT-генетики складатимуть індивідуальні плани лікування та запобігатимуть хворобам на ранній стадії.
Тайм-брокер Швидше за все, що кількість фрілансерів із роками збільшуватиметься. Тайм-брокер допомагатиме продавати та організовувати їхній час.
Оператор штучного інтелекту – безпосередньо комунікує зі штучним мозком, розвиваючи його навички, контролює процес виконання завдань та результати, збирає дані, коригує роботу системи.
Діджитал детектив – кібер-безпека є зростаючою проблемою, яка зачіпає як окремих осіб, так і компанії, міста та держави. Робота цифрового детектива полягатиме у зламі комп'ютерної системи для виявлення її вразливих місць, що допоможе запобігти кібер-загрозам.
Слід зауважити, що це тільки початок. І куди піде розвиток цифрових технологій – можна лише здогадуватися. Але безперечно одне, людина все більше і більше буде інтегруватися у цифровий світ. З його можливостями, але й прихованими загрозами. І одна з них – втрата персональної індивідуальності та приватності. Серйозність проблеми показала скандальна ситуація навколо найпопулярнішої соціальної мережі Facebook. Її сутність полягає в тому, що британська приватна аналітична компанія Cambridge Analytica використовувала особисті дані понад 50 млн користувачів Facebook, отримані без їх дозволу, для розробки програми, яка дозволила створювати індивідуальні портрети американських виборців і маніпулювати їхньою думкою за допомогою політичної реклами. Технологічно програма виглядала дуже опосередковано та майже грайливо – компанії вдалося зібрати особисті дані мільйонів користувачів Facebook за допомогою вікторини «Це ваше цифрове життя». Тести вікторини дозволили зібрати інформацію щодо профілю користувача. Люди не відчували пастки, бездумно погоджувались на будь-які умови роботи додатку та починали віддавати купу особистої інформації про себе та своїх друзів. Це нічого нікому не нагадує? Хіба ми не поводимо себе так само, коли встановлюємо якийсь привабливий новий додаток, гру чи програму?
Отже. Якщо дорослі не можуть себе опановувати під час подорожей цифровим світом. То що ж тоді вимагати від дітей. Гадаю, що таке потрясіння, яке сталося з компанією Facebook стане добрим повчальним уроком для всіх нас. І дасть нам , нарешті зрозуміти, що наше друге «Я», цифрове, так само вразливе до хвороб і катаклізмів, як і «справжнє», людське. З тією тільки різницею, що це хвороби кібернетичні. Тож, будемо обережні в інтернеті!
Владислав Глібовський,
Долинський РПД
Безпека при користуванні електронною поштою
Історія електронної пошти починається від часу створення ІТ. Проект ARPA був створений для обміну інформацією на випадок військового нападу чи конфлікту з Радянським Союзом. Війна не відбулася, а між вузлами сітки, яка дуже швидко розросталася, передавали військову інформацію. Проте дуже швидко основна маса інформації стала суто цивільною, оскільки службовці обмінювалися повідомленнями про проведені вихідні, погоду, здоров¢я і т.д.
З появою технології WWW (гіпертекстових документів) електронна пошта стала найшвидшим, найдешевшим і найнадійнішим засобом зв¢язку.
Користувач комп¢ютера, під¢єднаного до ІТ, створює на спеціальному поштовому сервері свою поштову скриньку. Під¢єднуючись до цього вузла, він має можливість або переглядати надіслану йому кореспонденцію, або відправити свої повідомлення.
Як правило, різні сайти дають різні можливості: з одних можна відправляти великі листи, з інших - велику кількість прикріплених до тексту листа додаткових документів; вони можуть відрізнятися розмірами виділеного місця для створення поштової скриньки тощо.
Для відправки повідомлення користувач повинен викликати форму нового листа. У відповідні поля потрібно занести адресу поштового сервера місця призначення, можна вказати одночасно кілька адрес, розділяючи їх пробілами. В полі «Копії» вказати, кому ще буде відправлено лист. В полі «Тема» (subject) бажано вказати тему повідомлення з тим, щоб адресат міг зі списку листів відібрати найважливіші і саме їх переглянути найближчим часом.
Наступним у формі розташоване велике поле власне для самого тексту повідомлення. Разом з текстом можна відправляти і інші документи: графічні зображення, текстові документи, таблиці та інше. Для цього під полем повідомлення є дві кнопки: «Обзор» та «Прикрепить». За допомогою кнопки «Обзор» відкривають вікно «Обзор» та в ньому знаходять документ, що має бути прикріпленим до листа. За допомогою кнопки «Открыть» вікна «Обзор» шлях до потрібного документа записується у полі «Прикрепить файл». Кнопка «Прикрепить» з¢єднує текст повідомлення та додані повідомлення в одне ціле.
Стан безпеки під час роботи з електронною поштою нині
За зручність, доступність і практичну безкоштовність електронної пошти, як і користування іншими «безплатними» ресурсами Інтернету, ми мусимо платити, витрачаючи величезні зусилля у боротьбі з рекламними листами, які щодня завалюють вашу поштову скриньку. Звідки, як? І ще запитуєте... Хіба ви заповнювали невелику форму з сайту, надає вам якісь безкоштовні послуги — хоча б поштову скриньку? А уважно ви прочитали які були умови користувача? Отож-бо й воно.
Зрозуміло, далеко не всі володарі безплатних «поштовиків» влаштовують своїм відвідувачам таку халепу, завдання багатьох з яких — отримати вашу поштову адресу, щоб завалити вас горами обіцянок, пропозицій, опитувань... Добре, якщо це завжди буде одне - два повідомлення на день... Якщо ж більше?
Надокучливі рекламні листи, що переповнюють наші поштові скриньки, є чи не найголовнішою болячкою нашого часу. Аналітики підрахували: кількість «спамових» листів сьогодні дорівнює майже половині, від усіх одержуваних нами повідомлень.
Поняття ж «поштового спаму» побачив світ завдяки активній діяльності подружжя американських адвокатів Лоренса Кантера і МартиСигел: на початку 1978 р. їх компанія року буквально потопила нечисленних тоді користувачів Мережі у своїх рекламних листах...
На жаль, ніякої комерційної вигоди (крім, хіба що фахівцям-філологам, сумнівної слави) першовідкривачі «спаму» не здобули: обурені адресати їх листів домоглися, що першого «спамера» позбавили адвокатської ліцензії, та закрили компанію. Це завадило Кантеру і Сигел надалі заробляти на життя написанням посібників на задану тему «Як слушно рекламувати ваш бізнес у Інтернеті»...
Зате процвітають їх послідовники — за оцінкою дослідників, в 2003 р. професійні компанії - «спамери» розіслали Мережею рекламних повідомлень на мільярд доларів!
Спочатку епідемія «спаму» вразила групи електронних новин, а невдовзі «зараженими» виявилися особисті поштові ящики користувачів. І сьогодні у Америці є кілька фірм, що спеціалізуються з розсилання електронної реклами по особистим адресами користувачів. Щоб потрапити до списку спамера, іноді достатньо лише одного разу «засвітити» свою електоронну адресу, наприклад, на одній із груп новин.
Вдаються «спамери» і до хитрощів. Наприклад, якщо до вас приходить електронний лист з рекламою будь-якої послуги й пропозицією, у випадку вашої відмови написати листа за вказаною адресою, дев'яносто дев'ять шансів із сотні, що це — робота «спамера». Дайте відповідь на лист чемною відмовою, і «спамер» зрозуміє, що адреса працює, і власник його пошту читає. І вже тоді — тримайтеся!
Частково позбавити себе спаму можна завдяки використанню кількох поштових скриньок. Одну адресу використовуйте лише для приватного листування, незасвічуючі її у Мережі, і даючи лише самим довіреним людям. Для листів на групи новин, гостьові сучасні книги та ін. використовуйте іншу. Нарешті, третю адресу вказуйте при реєстрації в різних сайтах — вам спочатку зрозуміло, що, крім сміття там нічого цінного не може бути.
Хоча після цього на те, що вашу поштову скриньку буде захищено від цієї сверблячої і докучливої мережевої «комашні», було б із вашого боку просто наївно! Однак не панікуйте, виявивши у поштовій скриньці перше рекламне повідомлення. Спокійно тисніть на кнопку DEL і переходьте до повідомлення. Особливо набридливих «спамерів» можна відлучити від вашого поштової скриньки з допомогою механізму фільтрації Оut1оокЕхргеss.
Відфільтрувати спам допоможе добре знайома нам система сортування.
Переведіть курсор на отриманий «сміттєвий лист», клацнувши на його заголовку лівої кнопкою «мишки». Тепер зазначте курсором до пункту «Повідомлення» текстового меню вгорі екрана Оut1оокЕхргеss, активуйте його клацнувши, і виберіть пункт «Створити правило» з повідомлення.
Ви побачите добре знайомий нам бланк сортувальника, на полі «Вид» якого внесена адреса відправника «спаму». І тепер нам залишається тільки пункт «Видалити» з серверу розділ «Дії» (до переходу насамкінець списку дій скористайтеся «бегунком» у правій частині вікна бланка). Ура! — листи від цього адресата більше не будуть завантажуватися на ваш комп'ютер, а будуть «вбиті» просто у поштовій скриньці. Врахуйте лише, що хитрі спамери постійно змінюють адреси — отже, доведеться повторювати це знову і знову.
До «чорного списку» кандидатів про знищення можна зарахувати як адреси електронної пошти, так і листи з деякими словами на полі «Тема». Попрацювавши з електронною поштою тиждень-другий, можна скласти свій список слів, які найчастіше трапляються в заголовках «спамових» листів. До їх числа можна віднести, наприклад, такі: Sех, Fгее, Viagra,Vacations, XXX... тощо.
Звісно, проста наявність будь-яких з цих слів в заголовку листа ще не свідчить, що це — стовідсотковий спам. Але можливість така є, і досить висока.
Кардинальним інструментом для боротьби з «поштовим сміттям» є пункт «Блокувати відправника». Його активація поставить заслін на дорозі наступних листів вибраного вами адресата, очистить комп'ютер від усіх прийнятих раніше листів із цієї адреси.
Але це мало — багато рекламних листів приходять із «разової» адреси, який наступного дня змінюється спамером на іншу. Тут фільтри не допоможуть... Зате може допомогти спеціальні анти- спамерські програми.
Євгенія Забажан, голова Новомиргородського
районного парламенту дітей
Координатор Калашник О.М.
Крок за кроком до Інтернет - безпеки
Інтернет-технології стали природною складовою життя дітей і сучасної молоді. Комп′ютер є не тільки розвагою, але й засобом спілкування, самовираження та розвитку особистості.
Самостійне пізнання інформаційного світу дозволяє розширити коло інтересів дитини і сприяє її додатковій освіті, спонукає до кмітливості, привчає до самостійного розв′язання задач.
Всесвітня мережа також задовольняє потребу підлітків у лідерстві. Діти, які добре знають компютер та Інтернет, більш адекватно оцінюють свої здібності та можливості, вони більш цілеспрямовані та кмітливі. Щоб повноцінно орієнтуватись у віртуальному просторі, дитині треба вчитися структурувати великі потоки інформації, дотримуючись основних правил безпеки в мережі.
Безпека дітей в інтернеті – актуальна проблема. Щоб уникнути можливі ускладнення давайте розглянемо, які ж небезпеки чекають дітей в інтернеті.
Кібербулінг – психологічне насильство в мережі, переслідування з боку однолітків, що проявляється у вигляді знущань, насмішок, залякувань, інших дій, які негативно впливають на психічний стан підлітка.
Кібермисливці- Спочатку входять в довіру, оточуючи турботою і розумінням проблем, вислуховують, підтримують. Після цього «друг» поступово вносить до розмови нотки сексуальності, відбувається обмін фото, демонстрація матеріалів еротичного характеру.
Контент «для дорослих» Багато хто вважає це найбільшою небезпекою. У цьому випадку варто враховувати суть відомостей і вік дитини. Тінейджерам необхідно знати деякі речі, наприклад, основи захищеного сексу. Ця тема викликає великий інтерес, і просто відмахнутися від неї не вдасться. Необхідно вивчити її під контролем дорослих в здоровій формі.
Діти постійно користуються Інтернетом, можна сказати, живуть ним, тому потрібно постійно нагадувати їм про загрози, які можуть їх підстерігати!
Сайти, що містять сумнівну інформацію - це сайти, на яких йде пропаганда расової ненависті, фашизму, тероризму, жорстокості, наркотиків, алкоголю, куріння. Тобто, все що може внести зміни у формування моральних принципів, спотворити побудову пріоритетів і цінностей підлітка.
Ігри- Вигаданий світ гри різноманітний, в ньому можна багато чого собі дозволити. У цьому світі немає необхідності шукати шляхи самореалізації, легко спілкуватися з протилежною статтю, а, головне, можна проживати життя знову і знову. Відбувається повне занурення у віртуальний світ, реальне життя відходить на другий план.
Шахраї і способи їх дії йдуть в ногу з часом. Необізнаність і наївність дітей роблять їх легкою здобиччю. Один із способів обману – це «виграш». Повідомлення про приз (автомобіль, комп’ютер, телефон тощо). І для цього просто потрібно повідомити дані електронної картки (батьків) і повідомити цифри, які прийшли в смс на номер.
Як будь-яка складна інфраструктура, Інтернет містить багато небезпек, нехтування якими може призвести не просто до втрати спокою, але й істотних грошових коштів. Кожен, хто працює з мережею, щоб не випробовувати на собі її «темні» сторони, повинен знати потенційні джерела небезпеки та вміти захищати себе й своїх менш «просунутих» близьких і друзів.
Тетяна Єфімова,
голова комісії з питань інформації Петрівського РПД
«Ми-за безпечний Інтернет»
У рамках Дня безпечного Інтернету у нашій школі проводився тренінг вчителем інформатики. Серед безлічі вправ мене найбільше вразила Казка про Скріпочку. Я, як і багато дівчаток, спілкуюся в соціальних мережах з різними людьми, тому ця казка заставила задуматися, а чи можна виправити те, що вже зроблено?
Тому я звернулася до вчительки і попросила у неї цю казку, тож пропоную до Вашої уваги казку про дівчинку Скріпочку (бажано взяти до рук скріпку).
«Скріпочка дуже товариська і весела. На день народження батьки подарували їй комп’ютер та підключили до мережі Інтернет, тепер у неї з’явилося більше можливостей для спілкування. (розігніть скріпочку і зробить з неї посмішку)
Спілкуючись в « Фейсбук» з друзями, одного разу вона отримала цікаве повідомлення від незнайомого хлопця, який незабаром запропонував їй дружбу. З кожним днем спілкування Скріпочка розуміла, що в них багато спільного, та й за віком хлопець був лише на один рік старше за неї.
На фото, яке вона отримала, він був дивовижно гарним і добрим хлопцем, тому у Скріпочки не виникло сумнівів щодо зустрічі з ним. Але говорите про це батькам дівчинка не стала, адже думала, що повернеться додому раніше, ніж вони прийдуть з роботи.
Скріпочка уявляла, що її новий друг прийде на зустріч з гарними квітами. ( зробіть зі скріпочки квітку)
Коли ж дівчинка прийшла на призначене місце зустрічі, там було темно і безлюдно, проте це її зовсім не турбувало, адже її новий знайомий хотів, щоб їм ніхто не заважав. Пройшов деякий час і, раптом перед Скріпочкою з’явився неохайно вдягнений дорослий чоловік. Як з’ясувалося - це був той, хто видавав себе в Інтернеті за чемного і доброго хлопця.
Чоловік відібрав сумку і мобільний телефон та почав погрожувати, якщо вона розповість про нього. Дівчинка дуже злякалась, вирвалась з ціпких рук чоловіка та втекла додому. Ця історія дуже вразила Скріпочку. Вона хотіла забути про те, що сталося і повернути все на свої місця. (пропоную повернути скріпочку в первину форму)- У вас вийшло? Ось і у Скріпочки не вийшло.»
Проживаючи в селі, потрапити у таку халепу складніше, а от в багатолюдному місті це може трапитися з будь-якою дівчинкою. І добре, якщо така зустріч забере лише матеріальні цінності, а не щось більше: гідність, здоров’я чи життя.
Координатор Вільшанського районного парламенту дітей
Радова Тетяна Валентинівна
Інтернет-безпека у твоїх руках.
Інтернет-технології стали природною складовою життя дітей і сучасної молоді. Комп′ютер є не тільки розвагою, але й засобом спілкування, самовираження та розвитку особистості. Самостійне пізнання інформаційного світу дозволяє розширити коло інтересів дитини і сприяє її додатковій освіті, спонукає до кмітливості, привчає до самостійного розв′язання задач.
Всесвітня мережа також задовольняє потребу підлітків у лідерстві. Діти, які добре знають комп'ютер та Інтернет, більш адекватно оцінюють свої здібності та можливості, вони більш цілеспрямовані та кмітливі. Щоб повноцінно орієнтуватись у віртуальному просторі, дитині треба вчитися структурувати великі потоки інформації, дотримуючись основних правил безпеки в мережі. Депутати Вільшанського районного парламенту дітей провели соціологічне опитування у різних класах, яке виявило тривожні тенденції: понад 10% опитуваних дітей готові надіслати свої фотокартки незнайомцям у Мережі; 13% без коливань діляться інформацією про себе і свою родину (адреса, професія, графік роботи батьків, наявність цінних речей у домі тощо); 12% дітей періодично потрапляють на сайти для дорослих; 18% дітей, побачивши в Інтернеті рекламу алкоголю або куріння, хоча б один раз спробували їх купити, а 1% − спробували купувати наркотики; близько 15% опитуваних час від часу відправлять платні SMS за бонуси в онлайн-іграх і лише деякі звертають увагу на вартість послуги. Лише у 28% випадків дорослі перевіряють, які сайти відвідує дитина, тільки 19% батьків знають про такі онлайн-загрози, як “дорослий” контент, азартні ігри, онлайн-насилля, кіберзлочинність.

З метою надання дітям допомоги з питань захисту від впливу шкідливої інформації депутати провели з ними тренінгові вправи, завдяки яким допоможуть відкрити дітям цікавий, корисний і, головне, безпечний Інтернет.

Єніна Олена, координатор Знам'янського РПД
Розкажіть дітям про безпеку в інтернеті. Сімейна онлайн-безпека.

Comments