top of page

Ефективність соціальних проектів через призму реалізації Обласного конкурсу "Права свої я гарно

  • Фото автора: Катя Хлебникова
    Катя Хлебникова
  • 24 мар. 2018 г.
  • 16 мин. чтения

Знам’янський міський парламент дітей

координатор МПД, Литвинець С.В.

Тематичний напрямок: Ефективність соціальних проектів через призму реалізації обласного конкурсу «Права свої я гарно знаю і вміло їх я захищаю»

Тема: Соціальні відеоролики – шлях до вирішення соціально важливих проблем

Перетворення, які зараз відбуваються в Україні, вимагають глибокого переосмислення багатьох соціальних проблем нашого суспільства. Повернення до таких етичних якостей як співчуття, милосердя, доброта, соціальну значущість яких важко переоцінити, є важливим та необхідним кроком, що впливає на формування ціннісних орієнтацій та спосіб життя сучасного підростаючого покоління. Одним із атрибутів сучасного життя молоді, що стимулює подальші трансформації у сфері соціальної політики, економіки, культури та побуту, стала реклама. Зокрема соціальна реклама у вигляді відеороликів, як форма суспільної рефлексії володіє широкими можливостями поширення духовних, естетичних, моральних, соціальних цінностей. Вона сприяє вирішенню соціальних проблем, соціальній підтримці населення, підвищує рівень культури та виступає чинником розбудови громадянського суспільства. Соціальна реклама націлена не просто на привернення уваги до проблеми, a надає варіанти рішення i закликає до їх практичного втілення. Проте в Україні використання соціальних відеороликів з метою вирішення широкого кола соціальних проблем у чистому (незаполітизованому) вигляді розпочалося порівняно нещодавно.

Зараз, коли в наше суспільство міцно увійшло телерадіомовлення, час передачі інформації став вражаючим, а широка доступність таких інструментів як Інтернет, явище соціальних роликів стало популярним засобом звернути увагу суспільства на існування і необхідність вирішення певних суспільних або державних проблем. А рівень і доступність сучасних технологій дозволяють зайнятися цією справою не тільки державним і приватним установам, а й творчим колективам молодих людей, небайдужих до проблем, які є в соціумі.

Про те, що це заняття дуже благородне і сьогодні необхідне свідчать результати проведення обласного конкурсу «Права свої я гарно знаю і вміло їх я захищаю». Адже, відеоролики, які були висвітлені під час конкурсу на відеохостинзі YouTube не лише допомагають сформувати правильне ставлення до висвітленої проблеми, але й в цілому активізують молодь, залучаючи її до участі в соціальному житті країни. Також учні мали можливість висловити своє ставлення до проблеми прав дитини як в малому колективі, так і в українському суспільстві загалом та зробити свій внесок у поширення ідеї рівноправ’я.

Зняти соціальний ролик — це посильне завдання для кожного. І це доведено вже тим, що в просторах Інтернету багато позитивного, сильного і доброго відео від простих користувачів. Кожна свідома людина може і повинна внести свою, хоч і незначну часточку для покращення життя соціуму. Наш світ — це наш дім. Один для всіх, загальний. Він єдиний і пов'язаний найтоншими, невидимими для нашого ока нитками людських доль. Чим довше ми залишаємося байдужими до всього, що відбувається під блакитним склепінням нашого даху, тим більше й швидше занепадає наш спільний дім. А чим більше ми зацікавлені в комфорті та затишку в ньому для всіх мешканців, здійснюючи кожен день благі діяння у своїх думках, словах та вчинках, тим ціннішим стає для нас розуміння його призначення в нашій долі. Тож вибір за нами. Всякий великий шлях починається з першого кроку.

Олена Глізнуца,

координатор Гайворонського РПД

З досвіду роботи Гайворонського РПД над реалізацією проекту

"Я маю право". Ми маємо знати та вивчати свої права! Важливо не лише інформувати громадян про їхні права, а й навчати їх, як ці права захищати. Це своєчасний проект. Дуже важливо навчати цього дітей аби вони знали свої права, користувалися ними і орієнтувалися, що треба робити, коли їх порушують. Тому з грудня 2017 року по закладах освіти Гайворонського району за ініціативи районного парламенту дітей пройшло ознайомлення учнів з Указом президента про реалізацію право просвітницького проекту «Я маю право». За цей період було проведено: тренінгові заняття «Знаємо та реалізуємо свої права», «Знаємо свої права, виконуймо свої обов’язки», виховні години та години спілкування «»Будьмо знайомі!» (знайомство з конвенцією про права дитини), «Великі права маленької дитини», конкурс малюнків «Маємо знати свої права», «»Я маю право!». Шкільні парламенти взяли участь в конкурсі соціальних роликів про права дитини «Права свої я гарно знаю і вміло їх я захищаю». 27 березня 2018 р. запланована і пройде сесія районного парламенту дітей, на яку запрошено спеціалістів Гайворонського бюро правової допомоги з лекцією про права людини та дитини. Намічено низку заходів по реалізації проекту, які мають будуть розглянуті та затверджені на засіданні сесії.

Дементьєв Євгеній, Петрівський РПД

Реалізація проекту Петрівського РПД

«Свої права я маю знати, користуватись ними й захищати»

Президент Петро Порошенко підписав Указ №361/2017 «Про оголошення в Україні 2018 року Роком реалізації правопросвітницького проекту «Я маю право!». Указ сприятиме формуванню правової культури та свідомості у суспільстві, підвищенню рівня знань громадян щодо механізмів захисту своїх прав.

Девіз проекту: «ЗНАЮ! ДІЮ! ЗАХИЩАЮ!» означає, що громадянин знає свої права, користується ними і знає, що треба робити, коли його права порушують, захищаючи себе згідно з законами, а держава захищає громадянина і його права.

Утвердження прав дітей є основоположними європейськими цінностями, і вони закріплені в низці формальних зобов'язань. Україна в цій царині підписала більшість міжнародних угод, які також мають підтримку з боку ЄС та ратифіковані всіма державами-членами. Оцей ряд конвенцій і договорів визначає напрями роботи щодо прав дітей, визначає спрямування дій у галузі законодавства, а також правозахисних заходів. Завдяки масштабним дослідженням і опитуванням, що їх в останні десять років проводили, було сформовано надійну базу відомостей про наявні прогалини. Проте ще залишається ліквідувати чималу різницю, з одного боку, між зобов'язаннями, зафіксованими в законах і Конституції, і реальним життям дітей, з другого боку.

На жаль, дотримання сьогодні прав і свобод людини відповідно до Конституції не завжди можна спостерігати, особливо по відношенню до дітей. Згідно з Конституцією України, за недотримання прав і свобод дітей передбачена юридична відповідальність, однак цей закон мало дотримується в Україні. Занадто тонка грань проходить між поданням про погані умови проживання та виховання і реальною ситуацією.

Тому виникає необхідність у роз’яснювальній роботі серед підлітків про їх права та обов’язки в суспільстві, в школі та сім'ї.

В зв’язку з цим Петрівським РПД у цьому році реалізується проект «Свої права я маю знати, користуватись ними й захищати» в рамках обласного конкурсу «Права свої я гарно знаю і вміло їх я захищаю».

Мета проекту: удосконалення громадянської, правової компетентностей старшокласників, участь їх у правовій освіті дітей і підлітків, спрямованій на дотримання прав дитини.

Щоб досягти дану мету, ми розробили ряд заходів, які сприятимуть правовій освіті учнівської молоді району. Зокрема уже проведено навчальння під час сесіі РПД ««Коли я маю право мати право», конкурс соціальних роликів на тему захисту прав дітей, виготовляється та розповсюджується друкована продукція (буклети, агітки, стінгазети та ін..) з питань захисту прав дітей, проводяться інформаційні хвилинки з молодшими школярами «Мої права».

Реалізація даного проекту дає можливість виявити рівень правової обізнаності учнів, показати їм де і як можуть порушуватися права дітей та розповісти які є способи захисту, до кого звертатися в проблемній ситуації.

Зокрема конкурс соціальних відеороликів показав, що більшість авторів спираються на Конвенцію ООН «Про права дітей», і зовсім не розкривають права дітей, відмічені в українському законодавстві: Закон України «Про охорону дитинства», Закони України «Про органи та служби у справах неповнолітніх і спеціальні установи для неповнолітніх», «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні», Кодексу про шлюб та сім'ю України та ін..

Під час навчання ми для себе відкрили досить цікаві факти, про які нам раніше не розповідали. Зокрема, чи знаєте ви, що певні права діти набувають з віком:

  • Народившись, дитина отримує право на громадянство, має право жити і виховуватися у сім’ї, знати своїх батьків, отримувати від них захист своїх прав і законних інтересів. На ім’я дитини може бути відкрито рахунок у банку.

  • Півторарічний громадянин має право відвідувати ясла.

  • Трьохрічний громадянин має право відвідувати дитячий садок.

  • Шестирічний громадянин має право: відвідувати школу; самостійно заключати дрібні побутові угоди.

  • Десятирічний громадянин: дає згоду на зміну свого імені та прізвища; дає згоду на своє всиновлення або передачу в прийомну родину, або відновлення батьківських прав своїх батьків; висловлює свою думку про те, з ким із його батьків, після розірвання шлюбу,він хотів би жити; має право бути заслуханим у ході будь-якого судового або адміністративного розгляду; може вступати в дитячі суспільні об’єднання.

  • Чотирнадцятирічний громадянин: має право отримати паспорт; може вибирати місце проживання (за згодою батьків); має право за згодою батьків укладати будь-які угоди; має право самостійно розпоряджатися своїм доходом, зарплатою, стипендією; здійснювати свої авторські права, як результат своєї інтелектуальної діяльності; може отримати дозвіл взяти шлюб у вигляді виключення, якщо склалися особливі обставини (при цьому наступає повна дієздатність); допускається вступ на роботу з дозволу батьків (на легку працю не більше 4 годин у день); має право вимагати відміни усиновлення; може навчатися водінню мотоцикла; має право управляти велосипедом під час руху дорогами; несе карну відповідальність за деякі злочини; несе майнову відповідальність по укладених угодах, а також за заподіяну майнову шкоду; може бути виключений зі школи за порушення.

  • П’ятнадцятирічний громадянин має право вступу на роботу (24 годинний робочий тиждень).

  • Шістнадцятирічний громадянин має право: взяти шлюб при наявності поважних причин; управляти мопедом при їзді по дорогах; навчатися водінню автомобіля на дорогах в присутності інструктора;

  • заключати трудовий договір (контракт), робочий тиждень не повинен перебільшувати 36 годин; підлягає адміністративній та карній відповідальності за правопорушення.

  • Сімнадцятирічний громадянин підлягає початковому ставленню на військовий облік (видається приписне свідоцтво).

  • У 18 років настає повна дієздатність громадянина. Отримує всі права та накладає на себе будь-які обов’язки.

Сподіваюся, що по завершенню реалізації проекту, наша учнівська громада стане більш обізнаною у своїх правах та обов’язках, та буде їх максимально дотримуватися, знатиме як їх відстоювати та вмітиме захищати свої права.

Тарасенко Ольга, заступник голови МПД,

Розов Ярослав, голова комісії по роботі з дітьми

молодшого і середнього шкільного віку,

Проект «Гра-подорож з казковими героями до Країни Права»

(для учнів молодшого і середнього шкільного віку розробили та провели

представники парламенту дітей міста Кропивницького в грудні 2017 року)

Мета: ознайомити дітей з їхніми правами та обов’язками та розповісти дітям про документи, які спрямовані на захист дітей.

Коротке інформаційне повідомлення, яке може надати педагог або старші учні.

В Статті1 Загальної Декларації прав Людини проголошено: «Гідність людини недоторкана! Кожна людина на Землі повинна зустрічати кожну іншу з повагою, по-братерськи, з розумінням, справедливістю. Тому що кожна людина – цінність».

Упродовж XX ст. було прийнято цілий ряд документів, спрямованих на захист дітей та дитинства:

1924 р. – перша Декларація прав дитини

1959 р. – Декларація прав дитини

1982 р. – Конвенція ООН про права дитини.

Права, викладені в Конвенції ООН, набувають сили лише в тих державах, які підписали цю Конвенцію і зобов'язалися її виконувати. Нажаль, сьогодні є країни, в яких права дитини порушуються.

У 1991 році Україна підписала Конвенцію ООН про права дитини і зобов'язалася її виконувати. Нажаль, в нашій країні є випадки, коли порушуються права дитини. Є ще багато проблем і, можливо, частину їх зможете вирішити ви, коли станете дорослими. Ви ще дуже юні, але повинні знати й розуміти проголошені в Конвенції права, брати активну участь у їх втіленні в життя.

Хід заходу:

  1. Зупинка «Веселий м'ячик».

Гру розпочинаємо лічилкою:

«Ти котись веселий м'ячик,

Швидше, швидше по руках.

У кого лишився м'ячик,

Той розказує права».

Учасники розповідають права дітей, які вони знають.

  1. Зупинка «Пошта від казкових героїв».

Діти розглядаються конкретні ситуації порушення прав дитини на прикладі літературних героїв. Отримавши телеграми від них, де зазначено, що відбулося з казковими героями, дітям необхідно назвати героїв, назву і автора казки.

Тексти телеграм і відповіді до них:

1. «Рятуйте! Нас з’їв сірий вовк!»

/Червона Шапочка і бабуся із казки Ш. Перро «Червова Шапочка»/

2. «Діти, допоможіть! Посадили мене в тюрму за те, що допоміг Гарбузу повернути його будиночок.»

/Цибуліно із казки Дж. Родарі «Пригоди Цибуліно»/

3. «Мені дуже холодно в зимовому лісі. Діти, допоможіть знайти квіти».

/Падчерка із казки С. Маршака «Дванадцять місяців»/

4. «Діти, мене відвезли від бабусі і названої сестри в льодове царство. Мені холодно, я хочу додому».

/Кай із «Снігової королеви» Г.Х. Андерсена/

5. «Діти, я хочу на бал, а мене примушують працювати без відпочинку».

/ Попелюшка із казки «Попелюшка» Ш. Перро/

  1. Зупинка «Порушені права».

Діти отримують завдання з прикладами негативних ситуацій, у які потрапив той чи інший казковий герой. Учні мають визначити, яке право, визначене Конвенцією про права дитини, було порушено стосовно цього героя.

Ситуація 1

Мачуха з ранку до вечора примушує Попелюшку працювати. Нещасній дівчинці заборонено брати участь в іграх та забавках сестер.

Яке право порушено стосовно Попелюшки?

(Право дитини па відпочинок і розваги, право брати участь у розважальних заходах, що відповідають її віку).

Ситуація 2

За часи письменника Марка Твена в Америці дружба дітей із різних соціальних пластів не схвалювалась і навіть іноді вважалась порушенням суспільної моралі. Чи має право Том Сойєр товаришувати з таким хлопчиком, як Гекльберрі Фін?

(Так, адже Конвенція про права дитини визнає право на свободу асоціацій та свободу мирних зібрань).

Ситуація З

Мауглі майже з народження жив серед тварин. Чи можна вважати, що він має рівні права зі звичайною дитиною?

(Так, Конвенція визначає, що дитиною вважається кожна людська істота, котра не досягла вісімнадцяти років).

Ситуація 4

Мауглі не вміє говорити людською мовою – лише видавати незрозумілі для людей звірячі звуки. Чи мають право люди, що знайшли Мауглі в лісі, замкнути його у клітці та поводитися з ним, як із твариною? Які права хлопчика порушено?

(Ні в якому разі. Мауглі може бути визнаний дитиною з особливими потребами, і в цьому випадку згідно з Конвенцією йому мають забезпечити гідні умови зростання і виховання. Крім того, Конвенцією суворо заборонене будь-яке жорстоке поводження з дитиною, поводження, що принижує її гідність та шкодить фізичному й психічному здоров'ю).

Ситуація 5

Опікун Гаррі Поттера перехоплює і читає листи, що надходять хлопчику зі школи чарівників Ходвадсу. Яке право Гаррі порушено?

(Право на приватне життя, недоторканність житла й таємницю кореспонденції).

  1. Зупинка «Захисники прав».

За уривками з відомих казок потрібно назвати які права, згідно Конвенції ООН про права дитини, були порушені, а користуючись текстом Конвенції знайти статтю, в якій дане право проголошене.

1. Англійська народна казка «Троє поросят».

«…Ніф – Ніф добіг до своєї солом’яної хатинки й устиг зачинити дверцята за мить до того, як клацнули ікла сірого розбійника.

- Ану відчиняй! – прогарчав вовчище.

- Нізащо! – пропищав переляканий Ніф – Ніф

Вовк набрав якнайбільше повітря й так дмухнув, що хатинка Ніф – Ніфа розлетілася в різні боки».

(Вовк порушив право на недоторканість житла. Про це говориться у ст. 16 Конвенції ООН про права дитини).

2. Народна казка «Вовк і семеро козенят».

«… І тут вовк увірвався до хатинки. Злякалися козенята й нумо ховатися хто куди… Але вовк їх усіх знайшов і довго не розбирався: роззявив свою пащеку та проковтнув усіх по черзі…»

(Вовк порушив право на життя. Ст. 6 Конвенції ООН про права дитини).

3. Народна казка «Маша і ведмідь»

«…Увійшла Машенька до хатинки та й сіла на ослінчик. А в тій хатинці жив здоровенний ведмідь. Повернувся ввечері ведмідь, побачив Машеньку, зрадів.

- Ага, - каже,- тепер не випущу тебе! Будеш у мене жити. Будеш піч топити, будеш кашу варити, мене кашею годувати».

(Ведмідь порушив право Машеньки на свободу. Ст. 37 Конвенції ООН про права дитини).

4. Казка О. Толстого «Золотий ключик, або Пригоди Буратіно».

«Розбійники підбігли.

- Ага, тепер від нас не втечеш!..

Важко уявити, чого тільки вони не виробляли, аби примусити Буратіно розкрити рота… Нарешті розбійники вирішили повісити його догори ногами. Прив’язали до ніг мотузку, і Буратіно повиснув на дубовій гілці…»

(Розбійники порушили право Буратіно на гідність. Ст.37 Конвенції ООН про права дитини, де говориться про те, щоб жодна дитина не зазнавала катувань чи інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження або покарання).

5. Ш.Перро «Попелюшка або Кришталевий черевичок».

« - А що, Попелюшко, хотілося б тобі поїхати на бал? – запитували сестри, поки вона розчісувала їх перед дзеркалом.

- Ой, що ви, сестрички! Ви смієтеся з мене!

- Авжеж. Хот ж тебе таку нечепуру пустить…

І ось нарешті очікуваний день настав. Мачуха та сестри поїхали. Попелюшка довго дивилася їм услід, а коли їхня карета зникла за поворотом, вона затулила обличчя руками і гірко заплакала».

(Мачуха порушила право Попелюшки на відпочинок. Ст. 31 Конвенції ООН про права дитини зазначає, що дитина має право на відпочинок і дозвілля, право брати участь в іграх і розважальних заходах, які відповідають її вікові).

6. Українська народна казка «Кривенька качечка».

« Пішла вона до криниці, а дід з бабою – в хату! Дивляться – аж у гніздечку нема качечки, тільки повно пір’ячка. Вони тоді взяли гніздечко – та й кинули у піч. Воно там і згоріло. Зайшла дівчину в хату та зараз до гніздечка – аж гніздечка нема.

Дівчина й каже:

- Я довіку жила б у вас, якби ви не спалили мого гніздечка та не підглядали за мною. А тепер – піду я від вас».

(Дід з бабою порушили право дівчини на особисте життя. Ст. 16 Конвенції ООН про права дитини).

7. Н. Забіла «Зайчикова хатка».

«Оселились біля річки

Сірий зайчик та лисичка.

Зайчик – в хатці луб’яній,

а лисичка – в крижаній.

Ось постукала в віконця

Тепла сонячна весна,

І розтанула на сонці

біла хатка крижана.

Лиска почала зітхати:

- Як я житиму без хати?

Зараз зайця прожену

Й влізу в хатку луб’яну!

Де вже зайчику малому

Суперечить хижаку!

Довелось тікати з дому

Бідолашному звірку.»

(Лисиця порушила право зайчика на недоторканість житла. Ст.16 Конвенції ООН про права дитини).

8. О. Толстой «Золотий ключик, або Пригоди Буратіно».

«Він схопив Буратіно, відніс його до комори театру і повісив на гвіздок.

Повернувшись, він насварився на ляльок семихвостим батогом, щоб вони вели виставу далі… Карабас Барабас сів вечеряти. У вогнищі було замало дров. Тоді він ляснув у долоні. Прибігли Арлекін і П’єро. – Принесіт-но сюди цього гульвісу Буратіно, - сказав синьйор Карабас Барабас. – Він зроблений з сухого дерева, я його підкину у вогонь, моя печеня швидко засмажиться.

Арлекін і П’єро впали навколішки, благали пожаліти нещасного Буратіно.

- А де мій батіг? – загарчав Карабас Барабас.

Тоді вони, ридаючи, пішли до комори, зняли з гвіздка Буратіно й потягли на кухню»

(Тут порушено Ст.19 Конвенції ООН про права дитини, а саме право на захист від усіх форм фізичного та психологічного насильства, або недбалого ставлення, грубого поводження з боку батьків, законних опікунів чи будь-якої іншої особи, яка піклується про дитину).

  1. Зупинка «Обов’язки дітей».

Зачитуються уривки з казок, у яких герої не виконують свої обов’язки. Потрібно назвати які.

Основні обов’язки дітей:

1. Систематично та глибоко оволодівати знаннями та навиками (учитися).

2. Дотримуватися вимог законодавства України (не порушувати закону).

3. Дотримуватися моральних та етичних норм (слухатися старших, чемно себе поводити, допомагати слабшим тощо).

4. Виконувати вимоги статуту школи.

5. Берегти природу, пам’ятки історії та культури.

1. О. Толстой «Золотий ключик, або пригоди Буратіно».

«Рано – вранці Буратіно поклав абетку в торбинку і підстрибом побіг до школи… До школи треба було повертати праворуч, музика лунала ліворуч. Буратіно почав спотикатися. Ноги самі повертали до моря, де грала музика.

- Школа ж нікуди ж не втече ж, - сам собі голосно промовив Буратіно, - я тільки погляну, послухаю – і бігцем до школи!

Що є духу він кинувся бігти до моря».

(Перший обов’язок усіх дітей це учитися, систематично та глибоко оволодівати знаннями та навиками. Буратіно цього обов’язку не виконував).

2. Народна казка «Котик та півник»

«Були собі котик та півник, і були вони у великій приязні. Котик, було, йде їсти добувати, а півник сидить та хату глядить.

То котик наказує:

- Ти ж нікого не пускай та й сам не виходь, хоч би хто й кликав.

- Добре, добре – каже півник.

Навідала півника лисиця та й надумала його підманити. Прийшла раз уночі, насипала півникові під вікном золотої пшенички, а сама засіла під кущем.

Зранку глянув півник у віконце – бачить: нікого нема, тільки пшеничка попід вікном розсипана.

- Піду – но я трошки подзьобаю – нікого нема, ніхто мене не побачить, то й котикові не скаже.

Тільки – но півник за поріг, а лисичка його хап! – та й помчала до своєї хати».

(Обов’язок усіх дітей – слухатися старших – батьків, учителів. Дотримуватися моральних та етичних норм. Півник забув про свою обіцянку Котикові, зачинитися у хатці і не виходити, не послухався його).

3. О. Толстой «Золотий ключик, або пригоди Буратіно».

«Буратіно сів до столу, підгорнувши під себе ногу. Мигдалеві тістечка він запихав до рота цілком і ковтав, не розжовуючи.

У вазу з варенням він заліз просто пальцями і з насолодою їх обсмоктував.

Коли дівчинка відвернулася він схопив кофейника і випив усе какао з носика. Захлинувся й пролив какао на скатертину».

(Обов’язок усіх дітей – поводитися чемно за столом та в громадських місцях. Дотримуватися моральних та етичних норм. Буратіно не виконував і цього обов’язку).

4. Н. Забіла «Про ліниву дівчинку»

«Почула миша, що дівчинка плаче, підійшла до неї нишком та й говорить солодким голосом:

… - Якщо хочеш – будеш сита,

Я сама тебе навчу…

Лізь по дубу вгору – вгору,

Аж у білчину комору,

Там горіхи і гриби

Забери усі собі.

Та не забудь зі мною поділитися в подяку за добру пораду.

«Ой, як же так? Хіба красти можна? Може, краще з голоду пропасти?» - подумала дівчинка.

Але це вона тільки подумала, а сама полізла до білчиного дупла… Хутко скинула дівчинка фартушок, зробила з нього мішок та й забрала всі ягоди, гриби й горішки, не залишила білкам анітрішки!»

(Дівчинка не взяла до уваги заборону закону (вкрала у білочок запаси на зиму). Потрібно дотримуватися вимог законодавства України).

5. M. Носов «Пригоди Незнайка та його друзів».

«Незнайко з цікавістю дивився на все. Найбільше його вразила надзвичайна чистота. По всіх дворах працювали малючки. Одні підстригали ножицями траву, щоб вона була рівненька, інші, озброївшись мітлами, підмітали доріжки, треті вибивали пилюку з довгих підстилок. Цими підстилками в Зеленому місті застеляли не тільки підлоги, а навіть тротуари на вулицях».

(Тут малючки виконують обов’язок, який говорить про те, щоб берегти природу, шанувати своє місто і опікуватися ним).

Підведення підсумків.

Ведучі гри з’ясовують:

- Про які свої права діти взнали вперше?

- Чи були вони свідками порушення прав дитини?

- Чи можуть діти порушувати права дорослих людей?

- Чи завжди діти виконують свої обов’язки?

Ніколаєнко Віталій,

Новгородківський РПД

Ефективність соціальних проектів через призму реалізації обласного конкурсу «Права свої я добре знаю і вміло їх я захищаю»

Права – найважливіше, що має знати кожна людина. Населення нашого району активно погоджується з цим твердженням. Тому серед молоді Новгородківщини постійно проводяться профілактичні заходи про важливість та актуальність ознайомлення з власними правами ініціативу над якими часто бере районний Парламент дітей.

На стан поточного року правовій тематиці приділялося дуже багато уваги. Буквально нещодавно наш колектив приймав участь в обласному конкурсі «Права свої я добре знаю і вміло я їх захищаю»(було надіслано декілька відеороликів на задану тему), також кількаразово проводилася бесіда «Основні права та обов’язки учнівської молоді. Декларація прав людини. Конвенція про права дитини» серед учнів середніх та старших класів всіх шкіл району, а також учнів «Професійно-технічного училища №36», організовувалися у закладах освіти заходи інформаційного та правоосвітнього характеру «Я маю право!».

Також до проведення бесід та заходів на тематику права, окрім членів районного парламенту дітей залучалися вчителі, керівництво району, поліція та державні органи.

Так наприклад головою районної ради Олександром Горбенком та начальником управління поліцію Новгородківщини було проведено роз’яснювальну роботу з учнями старших класів КЗ «Новгородківський НВК». Основну увагу було акцентовано на ознайомленні дітей з їх правами, способами їх захисту та методі дій в разі порушення власних прав. Під час бесіди велися активні дискусії на правову тематику.

Відділом туризму та культурної спадщини був організований тематичний кінолекторій «Історія права», під час якого дітей ознайомили з першими правами та конституціями, а також цікавими фактами про права давнини та в різних країнах світу.

Директором Новгородківського районного йентру зайнятості Ніколаєнко Володимиром було проведено зустріч з районним Парламентом дітей, в ході якої дітям розповіли про важливість статті 53 Конституції України ( Кожен має право на освіту), про захист прав працівників та умови надання професійно-технічної освіти на базі центру зайнятості.

Як висновок можна сказати лише одне, діти Новгородківщини знають та вміють відстоювати власні права.

Олександрійський міський парламент дітей

Когут Нікіта

Тема: Ефективність соціальних проектів через призму реалізації обласного конкурсу «Права свої я гарно знаю і вміло їх я захищаю»

Питання прав і свобод дитини на сьогодні є найважливішою проблемою нашої держави. Кожна людина має громадянські й політичні права і свободи. Вони мають бути загальні та рівні для всіх. Без дотримання цих прав і свобод неможливе нормальне існування та розвиток людини в суспільстві в загалі.

Тож кожен соціальний проект «Права свої я гарно знаю і вміло їх я захищаю» заслуговує окремої уваги, адже підіймає велику проблему.

Діти засвоюють, що державу будують самі люди. Вони вчаться сприймати себе частиною та власником своєї країни. І лише вони самі власноруч можуть змінити державу на краще, в дітях і є майбутнє нашої держави.

Ефективність таких соціальних проектів полягає і в тому, що діти дійсно звертають увагу на те, що вони не лише мають свої права, а і повинні їх іще вміти вміло захищати і знати що саме робити з порушеним правом.

При проведенні проектів необхідно проводити і опитування дітей. Тобто, якомога більше дітей залучати до даних проектів.

Проекти «Права свої я гарно знаю і вміло їх я захищаю» це не просто добра та цікава справа, адже все більше і більше людей починають говорити про свої права та про вміння їх захищати. Такі проекти спрямовані на роз’яснення та захист прав дитини.

Дійсно, тема прав дитини в Україні особливо актуальна. Це дуже болюче питання. Саме тому сьогодні критично необхідне підвищення правової обізнаності та реальний захист прав. Таким чином, ефективність соціальних проектів «Права свої я гарно знаю і вміло їх я захищаю» надзвичайно велика.

Добровеличківський районний парламент дітей

Координатор Вербенко І.О.

«Великі права маленької людини»

Людина – найцінніший скарб. Кожен із вас – особистість, і саме такої людини, як ви, більше на цій землі немає і не буде. Права дитини – це певні можливості, які потрібні вам, дітям, для того, щоб жити і дорослішати. Тобто те, що ви можете робити і вчому вам не можуть відмовити. Це закони, які оберігають дитину – найбільше наше багатство. Ми живемо в правовій державі. А були часи, коли люди жили в рабстві, були кріпаками.

Діти – дзеркало будь-якої держави, вони її майбутнє. Сьогодні 250 млн дітей живе за рахунок важкої праці, жебрацтва, пограбувань. 30 млн дітей у світі не можуть навчатися. Поширилася торгівля дітьми, використання дітей, від яких відмовились батьки, для пересадки органів. В Україні з’явився новий тип дітей – „діти вулиці”. Діти, що залишили рідні домівки, живуть, де прийдеться – на вокзалах, в каналізаційних ямах, підвалах, харчуються, як заманеться – де вкрадуть, де пожебрачать. З них виростають злочинці, наркомани.

Дорослі можуть захищати свої права від злодіїв, шахраїв, а діти ще ні. Тому було і укладено збірку законів про права дитини. Це своєрідна угода між державами про охорону прав усіх дітей світу. Вона називається Конвенцією.

Раніше люди й гадки не мали про права дітей. Дитину розглядали як другорядний матеріал, з якого повинна утворитися повноцінна людина. До думок дитини не прислухались, бо вважали їх незрілими та нераціональними.

З плином часу ситуація поступово змінювалась, і сьогодні забезпечення соціально-економічних, політичних, правових умов і гарантій для життєвого самовизначення, всебічного розвитку дітей і молоді, реалізації їх творчого потенціалу та ініціатив складає мету одного з напрямів діяльності держави – молодіжної політики. Тому одним із дієвих механізмів здійснення політики і є відповідне нормативно-правове поле, що визначає права, свободи, обов'язки дітей, а також і гарантії їх захисту.

Ознайомивши учнів з Указом президента про реалізацію право просвітницького проекту «Я маю право» лідери Добровеличківського Парламенту дітей організували низку заходів де використовували як соціальні відеоролики, так ілюстративну інформацію. Тема «Великі права маленької дитини» була висвітлена у Правовому брей- ринзі «Ми і закон», в перегляді мультфільмів про правопорушення прав і свобод . Гра «Позбудьмося шкідливих звичок» для молодших школярів була як гра так і інформація. За допомогою « Мікрофона дізналися» «Чи знадобляться мені знання про права та обов’язки у подальшому житті?». За Годиною спілкування «Кримінальна відповідальність неповнолітніх» діти З'ясували суть поняття «кримінальна відповідальність неповнолітніх». Також отримали знання про відповідальність своїх дій у житті, розвива­ючи уміння брати приклад з хорошої поведінки підлітків. Та спробували Виховувати почуття відповідальності за свої дії. Також для дітей було дуже зворушливо та проникливо перегляд одного з соціальних відеороликів «Діти, яких ми не бачимо».

Права людини є природною приналежністю, невід'ємною властивістю кожного члена суспільства з самого моменту його народження. Саме завдяки здійсненню прав і свобод проявляється унікальність особистості, розкриваються творчі здібності і можливості кожної людини, що вирішальним чином відбивається на розвитку суспільства в цілому.

Парламент дітей та молоді Новоукраїнського ОТГ

https://drive.google.com/file/d/1HHvYuZmmt466aZVGOlKE_G_Mif0wANVs/view?usp=sharing

 
 
 

Commentaires


Избранные посты
Проверьте позже
Когда посты будут опубликованы, вы увидите их здесь.
Недавние посты
Архив
Поиск по тегам
Мы в соцсетях
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page