top of page

Державна молодіжна політика. Погляд старшокласників

  • Фото автора: Катя Хлебникова
    Катя Хлебникова
  • 20 окт. 2017 г.
  • 19 мин. чтения

Реалізація державної молодіжної політики

Дєгтярьова Яна

Олександрійський міський парламент дітей

Державна молодіжна політика — це системна діяльність держави у відносинах з особистістю, молоддю, молодіжним рухом, що здійснюється в законодавчій, виконавчій, судовій сферах і ставить за мету створення соціально-економічних, політичних, організаційних, правових умов та гарантій для життєвого самовизначення, інтелектуального, морального, фізичного розвитку молоді, реалізації її творчого потенціалу як у власних інтересах, так і в інтересах України. Молодь це наше майбутнє. Метою є реалізація різних проектів, творчих поглядів молодого покоління. Надання права і залучення молоді до безпосередньої участі у формуванні й реалізації політики та програм, що стосуються суспільства взагалі і молоді зокрема. Я вважаю що проблеми нашого суспільства полягають в тому що політичні проблеми віршують особи старше 18 років. Адже погляди з віком персон змінюються і зміни в країні лежать на плечах молодого покоління все в їхніх руках. Перед сучасною молоддю відкриваються можливості самостійної інтерпретації соціальної дійсності і вибору способів дій, стилю життя, що на її думку, найбільш адекватні суспільним змінам . Активна молодь повинна розвиватися якщо цим не займатись це призведе до пасивної молоді, а самоврядування до занепаду . Саме для цього створили Державну молодіжну політику яка поширюється на громадян України віком від 14 до 35 років незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової і національної належності, статі, освіти, мови, ставлення до релігії, роду і характеру занять і здійснюється через органи державної виконавчої влади, установи, соціальні інститути та об'єднання молодих громадян. Реалізація державної політики це можливість об’єднати активну молодь з спільними інтересами , поглядами з усієї України в одну громаду . Таким чином кількість освічених, розумних політиків які будуть чинить в інтересах суспільства зросте. Так наша країна зможе вийти на рівень Високорозвинених країн. Як це можна реалізувати? Це можна реалізувати таким чином збільшивши кількість органів дитячого самоврядування. Молода частина нашого суспільства не проти вже до цього долучитись і співпрацювати з депутатами а би отримати цінні поради, обмінюватись досвідом з іншими молодіжними громадами. Для цього повинні бути органи дитячого самоврядування по всіх районах України. В Україні сформовані відповідні структури, які здійснюють реалізацію державної молодіжної політики. Так, при Міністерстві України у справах сім`ї, молоді та спорту працюють дитячі, юнацькі заклади з а місцем проживання, центри соціальних служб для молоді та спеціалізовані заклади,що діють при них. Вони об’єднані в мережу з 546 центрів і 1563 спеціалізованих формувань. Особлива їх роль визначається здійсненням безпосередньо на місцях соціальної роботи з різними категоріями юнаків і дівчат здебільшого в складні періоди їх соціального становлення. Отже можна вважати що реалізація державної молодіжної політики в Україні вже відбулася .

Реалізація державної молодіжної політики

Радова Тетяна Валентинівна,

Координатор ВільшанРПДського

Досвід останніх років переконливо доводить, що політичних і економічних успіхів домагаються саме ті керівники, які приділяють підвищену увагу молоді, що сталий розвиток демонструють саме ті суспільства, які переглянули систему традиційних поглядів на нові покоління, на систему взаємовідносин між поколіннями і на їх значення для політичного та соціально-економічного розвитку.

Очевидно, що стратегічні переваги будуть там, де навчаться ефективно використовувати людський потенціал і в першу чергу той інноваційний потенціал розвитку, носієм якого є молодь.

Зараз ми перебуваємо в центрі глобальних політичних та економічних процесів. Завдання забезпечення її поступального, сталого розвитку та безпеки вимагає ефективної і адекватної реакції на сучасні виклики, досягнення національної конкурентоспроможності у всіх сферах.

Тому необхідність особливої ​​політики щодо молоді визначається самою специфікою її положення в суспільстві. Молодь недостатньо розуміти в традиційному сенсі, тільки в якості майбутнього суспільства. Її необхідно оцінювати як органічну частину сучасного суспільства, що несе особливу, незамінну іншими соціальними групами, функцію відповідальності за збереження і розвиток нашої країни, за спадкоємність її історії та культури, життя старших і відтворення наступних поколінь, і в кінцевому підсумку за виживання народів як культурно-історичних спільнот. Умовами формування відповідальності молоді за майбутнє держави є:

· Розширення демократичної участі молоді в розвитку суспільства;

· Викорінення злиднів і соціально-економічної нерівності;

· Розширення прав дітей та молодих громадян у політичній та економічній сферах та забезпечення їх представництва на всіх рівнях прийняття рішень.

Тож молодіжна політика покликана забезпечити:

· Стратегічну спадкоємність поколінь, збереження і розвиток національної культури, виховання у молоді дбайливого ставлення до історичної та культурної спадщини;

· Формування культури миру і міжособистісних відносин, неприйняття силових методів вирішення політичних конфліктів усередині країни, готовності захищати її від агресії;

· Різнобічний і своєчасний розвиток молодих людей, їх творчих здібностей, навичок самоорганізації, самореалізації особистості, вміння відстоювати свої права, брати участь у діяльності громадських об'єднань;

· Формування у них цілісного світорозуміння і сучасного наукового світогляду, розвиток культури міжетнічних відносин та інші.

Молодіжна політика є складовою частиною державної політики в галузі соціально-економічного, культурного і національного розвитку і являє собою цілісну систему заходів правового, організаційно-управлінського, фінансово-економічного, наукового, інформаційного, кадрового характеру, спрямованих на створення необхідних умов для вибору молодими громадянами свого життєвого шляху.

Реалізація молодіжної політики спрямована на створення правових, економічних та організаційних умов і гарантій для самореалізації особистості молодої людини, на розвиток і підтримку молодіжних і дитячих громадських об'єднань, рухів та ініціатив. Вона відображає стратегічну лінію, як держави, так і окремих регіонів на забезпечення соціально-економічного, політичного і культурного розвитку, на формування у молодих громадян патріотизму та поваги до історії і культури України, до інших народів, на дотримання прав і свобод людини і громадянина. При цьому майбу

тнє країни у вирішальній мірі буде залежати від того, наскілДержавна підтримка молодіжного рухуьки підготовленими виявляться нові покоління. Між тим кризові явища ринкових реформ особливо болісно відбилися саме на молоді.

Державна підтримка молодіжного руху

Знам’янський міський парламент дітей

(координатор Литвинець С.В.)

Депутат МПД Чередниченко Мирослав

Співпраця органів державної влади і молодіжних та дитячих громадських організацій значною мірою впливає на формування і здійснення державної молодіжної політики. Адже, сучасна молодь – це енергійні, ініціативні, талановиті та розумні люди. Саме від них залежить успішний розвиток країни завтра.

Нормативно-правові акти, що регулюють молодіжну державну політику в Україні сьогодні, надають вагомі можливості для сучасної молоді. Молодь перестала сприйматися як пасивний об’єкт управління, а перетворилась на рівноправного партнера органів влади.

Також визначено основні завдання молодіжної політики в Україні є:

- вивчення становища молоді, створення необхідних умов для зміцнення правових та матеріальних гарантій щодо здійснення прав і свобод молодих громадян, діяльності молодіжних організацій для повноцінного соціального становлення та розвитку молоді;

- допомога молодим людям у реалізації їхніх творчих можливостей та ініціатив, залучення юнаків і дівчат до активної участі у національно-культурному відродженні українського народу, формуванні його свідомості, розвитку традицій та національно-етнічних особливостей;

- активна участь молоді в економічному розвитку України;

- надання державою кожній молодій людині соціальних послуг з навчання, виховання, духовного і фізичного розвитку, професійної підготовки;

- координування зусиль усіх організацій та соціальних інститутів, що працюють з молоддю.

Але слід відзначити те, що для досягнення реальної участі молоді необхідно надати в розпорядження дитячих й молодіжних громадських організацій певний набір інструментів. Це передбачає, в першу чергу, розвиток системи навчання молодих людей з питань участі в житті суспільства, постійне їх інформування, надання їм засобів комунікації, підтримку їхніх життєвих планів і визнання права та уваги до готовності молодих людей присвятити себе службі суспільству і безвідплатній праці.

Адже, у цих групах молоді люди мають реальну можливість висловити свою думку при ухваленні рішення про те, що вони хочуть робити, і це дозволить їм брати повну відповідальність за свої власні справи.

Однак проблема підримки молодіжного руху державою залишається актуальною, оскільки весь комплекс державної молодіжної політики в Україні значною мірою формалізований, тобто зорієнтований переважно сам на себе: відбувається впорядкований процес написання, репрезентування та утвердження планів і звітів. Проте міра позитивності звітів істотно не змінює становища молоді.

Важливим, в розвитку державної молодіжної політики в Україні має стати і наближення до стандартів та принципів молодіжної політики більшості європейських країн. Ці нові для України, але підтверджені багаторічною практикою інших держав підходи до розвитку молоді основані на пріоритетності державної підтримки організованого молодіжного руху, розподілу відповідальності за роботу з молоддю між органами державної влади і молодіжними громадськими організаціями.

Впевнений крок у майбутнє

Щіченко Вікторія,

заступник голови Бобринецького МПД

Сучасна ситуація в державі і суспільстві вимагає заходів, спрямованих на розвиток соціально-економічного, політичного і культурного напрямків. Активна участь молоді у прийнітті рішень цих проблем – найкращий вихід із даної ситуації. Молодь Бобринця не стоїть осторонь цих проблеми.

Хлопці та дівчата нашого МПД активні в різних сферах. Хтось багато часу приділяє навчанню та досягає високих результатів на олімпіадах, конкурсах та фестивалях різних етапів, хтось має тріумф у спорті, а хтось перемагає в творчих конкурсах. Всі вони займаються активною громадською діяльністю.

Візитною карткою нашої громади можна назвати спортсменів. Бобринець вже не один рік славиться переможцями різноманітних чемпіонатів з гирьового спорту, гімнастики художньої, футболу. На особливу увагу заслуговують такі види спорту, як мотокрос, яким займаються діти та підлітки, починаючи з 6 років, а також спортивний туризм, який дуже полюбляють і хлопці, і дівчата.

Сучасна молодь має дещо інші потреби та думки на сьогоднішній день. Вона точно знає, які існують недоліки в нашій громаді. Для цього вже створені органи дитячого та студентського самоврядування. Спостерігаючи їхню роботу, ми можемо бачити, яких зусиль вони докладають. За ініціативи молоді створюються нові проекти, які в подальшому змінюють життя на краще; благодійні акції та раптівки. Також наша молодь сьогодні має можливість брати участь у грандових проектах, перемога в яких свідчить про те, що молоді лідери спроможні робити зміни в громаді. Як висновок, спроби і досягнення молоді – це впевнений крок у майбутнє, надія на щасливе життя. Вона підкорить навіть Еверест перешкод на своєму шляху.

Заохочення участі молоді в житті суспільства за допомогою інформаційних і комунікативних технологій

Координатор Знам'янського РПД

Єніна Олена Миколаївна

(Голова РПД Гречук Валерія)

В умовах інформаційного суспільства ефективна державна політика заохочення молоді до участі в суспільному житті повинна вибудовуватися з урахуванням залучення нових можливостей інформування. Як у всьому світі, так і в Україні, провідну роль серед технологічних інновацій відіграє Інтернет. Це найбільш оперативне і повне джерело різного роду інформації, а також ультрасучасний засіб комунікації, кількість користувачів якого зростає з великою швидкістю.

Інтернет став досить зручним та доступним джерелом інформації для української молоді сьогодення. І це є зрозумілим з огляду на ті якості, що йому властиві. Перш за все, мова йде про можливість майже миттєвого зв’язку з одночасним використанням аудіовізуального каналу, текстового та невербального повідомлення. Як результат, Інтернет зміг поєднати в собі можливості преси, радіо та телебачення.

Соціальні мережі сьогодні активно використовуються молоддю для спілкування та обміну інформацією. Цей ресурс можна розглядати як бурхливе віртуальне молодіжне середовище нового типу: тут виникають групи за інтересами, тут знаходять собі хобі і можливість спілкування з однодумцями. Часто-густо саме в соціальних мережах виникають нові суспільні активності, в якому бере участь велика кількість молоді. У соціальних мережах молодь інтенсивно обмінюється культурними продуктами: музикою, текстами, відео, світлинами тощо. Таким чином, не можна недооцінювати оперативність отримання інформації за допомогою Інтернету, насамперед для студентської та учнівської молоді. Він задовольняє УЧАСТЬ МОЛОДІ В СУСПІЛЬНОМУ ЖИТТІ: ДОСВІД, МОЖЛИВОСТІ, БАР’ЄРИ 89 високі потреби цієї соціальної групи в інформації, що необхідна для освітнього процесу. Окрім того Всесвітня мережа надає будь-якому користувачу можливість за лічені секунди знайти потрібну інформацію про актуальні молодіжні проблеми.

Якісні та кількісні характеристики мережі Інтернет проявляються в практичній користі цього інформаційного ресурсу, у тому числі в питанні сприяння розвитку участі молоді в суспільному житті, партнерських програмах, спрямованих на допомогу людям та благодійність, у форматах конструктивної комунікації між молоддю та політиками, представниками державної влади. Сучасне інформаційне суспільство передбачає принципово нову основу для залучення молодого покоління до суспільно важливих справ. Новітні технології дозволяють державі автоматизувати великий пласт роботи, ефективно використовувати людські ресурси, значно скорочувати час, необхідний для комунікації, активізувати двосторонню комунікацію між державою та молодими громадянами. Для заохочення молоді до участі в суспільному житті можна використовувати такі інтернет-ресурси:

– молодіжні інформаційні портали, тематичні сайти, спеціально створені для сприяння участі молоді, які б могли надавати інформацію про можливості участі молодих людей у вирішенні актуальних соціально-економічних проблем, про молодіжні рухи, діяльність волонтерських організацій, громадських об’єднань тощо;

– офіційні веб-сайти органів державної влади, що забезпечують доступ до інформації про молодіжну політику в Україні, а також електронний зворотній зв’язок з користувачами мережі Інтернет. Одним з головних напрямів роботи держави в питанні залучення молоді до активної участі в суспільному житті може стати розроблення проекту всеукраїнської системи молодіжного інформування. Такий підхід у молодіжній політиці дасть можливість молодому поколінню отримувати інформацію про можливості та формати участі в житті суспільства (молодіжні ініціативи, рухи, волонтерські організації тощо), з іншого боку, сприятиме постійній інформаційній взаємодії між молоддю та структурами молодіжної політики. Таким чином, молодь зможе впливати на рішення, що приймаються, безпосередньо через Інтернет,

– обговорювати, критикувати та голосувати за будь-яку ініціативу. Тобто Всесвітня мережа може стати не просто каналом трансляції інформації щодо можливостей участі молоді в соціальному житті, але й безпосередньо перетворитися на простір участі.

Окрім того, як зазначено у Переглянутій хартії про участь молоді в громадському житті на місцевому та регіональному рівні”, для досягнення реальної участі молоді в суспільному житті важливо розвивати такий механізм, як просування ЗМІ (радіо, телебачення, друкованої й електронної преси тощо), підготовлених молодими людьми і для молодих людей. Разом з тим, важливим питанням залишається соціально-економічне становище молоді та низький рівень доступності технічних засобів, передусім у сільській місцевості.

Тому стратегічним завданням державної молодіжної політики має бути вирішення проблеми інформаційної нерівності українських громадян, забезпечення рівного доступу до інформаційних ресурсів, зокрема до Інтернету.

Реалізація державної молодіжної політики у місті Знам’янка.

Знам’янський міський парламент дітей

(координатор Литвинець С.В.)

Депутат МПД Гвоздик Олександра

Упродовж років незалежності в Україні молодіжна політика стала складовою державної політики та являє собою цілісну систему заходів правового, організаційно-управлінського, фінансово-економічного, освітнього, інформаційного характеру, спрямованих на створення необхідних умов для свідомого вибору молодими людьми свого життєвого шляху.

Місто Знам’янка не виключення також. Організовується велика кількість заходів щодо реалізації молодіжної політики у різних напрямках. А саме:

- З метою формування громадянської позиції і національно-патріотичного виховання здійснюються заходи, спрямовані на відродження національно-патріотичного виховання, утвердження громадянської свідомості і активної життєвої позиції молоді.

- З метою пропагування здорового способу життя молоді, здійснюються заходи, спрямовані на популяризацію та утвердження здорового і безпечного способу життя та культури здоров’я серед молоді.

- Організація змістовного дозвілля молоді. Проведення комплексу заходів з метою естетичного виховання молоді; виявлення творчих здібностей; організація змістовного дозвілля учнівської та студентської молоді.

- Важливим напрямком реалізації державної молодіжної політики є підтримка молодіжних ініціатив, залучення молоді до участі в роботі молодіжних громадських організацій та об‘єднань різних напрямків діяльності.

Так, у нашому місті працює декілька громадських молодіжних організацій, учасником однієї з яких є я. Це Всеукраїнська Молодіжна Громадська організація "Фундація регіональних ініціатив"(Далі "ФРІ"). Дана організація працює по всій території України з метою зміцнення молодіжного руху, навчання і забезпечення активних учасників об'єднань молоді, розвитку молодіжних ініціатив.

У листопаді 2016 року, з допомогою осередку "ФРІ. Кропивницький", і було створено знам’янський осередок. За рік продуктивної роботи ми, за підтримки міської влади, підприємців та просто небайдужих жителів нашого міста, створили 11 проектів, загальною кількістю учасників яких було близько 2500 жителів та гостей нашого міста.

Міська влада усіляко підтримує нашу організацію як фінансово, так і морально. За цей рік вони дали нам зрозуміти, якщо проект дійсно гарний, якщо він потрібний, а особливо, якщо він створений за ініціативи молоді, то влада завжди піде на зустріч і допоможе.

На мою думку, молодіжна політика в нашому місті розвивається в правильному напрямку. Адже враховуються ідеї всіх категорій населення. Молодь залучається до взаємодії з міською владою у процесі підготовки та прийняття управлінських рішень з питань молодіжної політики, культури, освіти, охорони здоров’я, спорту, туризму, соціального захисту підростаючого покоління тощо.

Реалізація державної молодіжної політики.

«Гра Світ громад. Акселератор»

Вікторія Румянцева,

координатор Маловисківського міського парламенту дітей,

керівник гуртка «Медіакультура та медіаграмотність»


Українське суспільство шукає нові формули для побудови міцної та самостійної країни. Зараз дуже багато пропонується стратегій для розвитку повноцінної держави. Потужним інструментом у формуванні свідомого суспільства, яке є основним рушієм у створенні країни є настільна гра «Світ Громад. Акселератор».

#ГраСвітГромад – це перша українська настільна кооперативна стратегія у жанрі соціального симулятора. Ігрова механіка максимально наближена до реального життя і перемогти у грі можна лише кооперуючись та взаємодіючи.

Формат гри передбачає неформальне спілкування, отож одну із основних функцій, яку виконує гра – це комунікативна. Саме завдяки такому формату люди об'єднуються, обмінюються думками та досвідом. Приємно, що вікова аудиторія може бути різною - починаючи від 14 років, це дає можливість порівняти поведінку, мислення та підходи до вирішення однакових проблем представниками різних поколінь.

Завдяки співпраці Маловисківського міського парламенту дітей із ГО «Фонд розвитку ініціативи громади» голова парламенту Юлія Залєсна пройшла навчання і отримала можливість бути тренером цієї популярної і цікавої гри. Нещодавно відбулася апробація гри серед учнівської молоді.

«Дуже важливо, що пріоритетними для гри є такі нематеріальні аспекти, як щастя та здоров'я кожного представника громади – це стимулює розвиватися і розставляти правильні акценти для того аби виграти у грі. Основний мессидж, який усвідомлюєш у процесі кожного проходження туру, що лише спільними зусиллями можна обіграти гру», - говорить Юлія Залесна, тренер гри «Світ громад» - учениця 10 класу.

Гра проявляє лідерські якості в тих, хто готовий брати на себе відповідальність за досягнення стратегічних цілей, хто готовий приймати рішення по пріоритетах розвитку громади та використання тих чи інших інструментів розвитку.

Завдяки грі «Світ Громад. Акселератор» можна формувати свідоме покоління, яке мислить вищими категоріями і готове колективно вирішувати завдання, які є важливими для представників громади.

«Приємно було спробувати себе в ролі мера громади, це так почесно і водночас цікаво. Для кожного туру потрібно обирати пріоритетні напрямки для розвитку громади, наприклад: будувати дитячий садок чи лікарню? Починаєш аналізувати усі за і проти, радитися з колегами. Дуже важливо уміти домовлятися», - говорить Дмитро Голуб – учень 9 класу.


Гра розвиває:

Навички навчання:

  • критичне мислення;

  • творче мислення;

  • співпрацю;

  • комунікативні навички;

  • вміння уважно читати та

  • швидко аналізувати ситуацію.

Життєві навички:

- гнучкість;

- ініціативність;

- соціальна взаємодія;

- продуктивність;

- лідерство;

Громадянські навички:

- фінансову грамотність;

- вміння робити фінансові розрахунки;

- податкову культуру;

- вміння контролювати використання спільних коштів; - політичну культуру;

- вміння робити свідовий політичний вибір


Дана гра – це сучасний інструмент, який необхідно активно використовувати у шкільній та позашкільній освіті. Правила зрозумілі, умови максимально наближені до реального життя. В ігровій формі кожен учасник отримує досвід різного характеру, який уже є імунітетом для вирішення реальних проблем.















Державна молодіжна політика Кіровоградської області. Шляхи до майбутнього становища державної молодіжної політики України

Єлизавета Янкова

Голова комісії культури та дозвілля

Вільшанський центр дитячої та юнацької творчості

Державна молодіжна політика є досить актуальною в наш час, адже вона ставить за мету створення соціально – економічних, політичних, організаційних, правових умов та гарантій для життєвого самовизначення, інтелектуального, морального, фізичного розвитку молоді, реалізацій її творчого потенціалу. В реалізацію молодіжної політики входить створення органів самоврядування (шкільні парламенти, районні, обласні тощо), створення організацій,які захищають права молоді, фінансове забезпечення (виплата стипендій, виділення цільових коштів всеукраїнського та місцевого рівня і т.д.). Це все реалізується шляхом прийняття законодавчих актів, рішень державних органів, які спрямовані на реалізацію державної молодіжної політики; проведення у Верховній Раді України щорічних слухань про становище молоді; діяльності в органах державної влади, які займаються проблемами молоді; виділення цільових коштів на фінансування державної молодіжної політики.

Реалізація молодіжної політики Кіровоградської області в цьому році відбулася за активної участі молоді в наметовому таборуванні «Чорноліська Січ», п’ятиденному зборі у місті Кропивницькому Всеукраїнської дитячої – військово – патріотичної гри «Сокіл» («Джура») та в обласному молодіжному форумі «Молодь Кіровоградщини: здобутки, проблеми,перспективи» і т.д.

Я думаю, що в нашій області досить добре розвинена державна молодіжна політика, адже неодноразово можна спостерігати різні дозвілеві молодіжні заходи як районного, так і обласного рівня, культурні організації, культурні заходи зумовлені на розкриття молодіжних особливостей, спортивний розвиток молоді,реалізації їхнього творчого потенціалу. На мою думку в Україні також на позитивному рівні державна молодіжна політика. Ця реалізація проводиться як у власних інтересах молоді, так і в інтересах України.

Як висновок хочу сказати, що на якому б доброму рівні вона не була ми повинні завжди прагнути до кращого результату та рівня.

Адже молодь є значною складовою нашої країни та нашим майбутнім, тому потрібно допомагати та розвивати слабкі сторони, які є перешкодою для реалізації державної молодіжної політики.

Патріотичне виховання молоді є одним з найголовніших пріоритетів молодіжної політики в Україні.

Координатор Голованівського РПД

Ольга Макарчук

Патріотичне виховання - це сфера духовного життя, яка проникає в усе, що пізнає, робить, до чого прагне, що любить і ненавидить людина, яка формується

(В. О. Сухомлинський).

Кожна молода людина є активним учасником розбудови громадянського суспільства, відіграє в ньому важливу роль та несе відповідальність у процесах прийняття рішень на всіх рівнях, які впливають на їх життя, а держава забезпечує доступ молоді до відповідних та необхідних програм та послуг незалежно від статі, географічного положення, соціального, культурного, економічного чинників.

На сьогодні перед нашою державою стоїть завдання - виховання у молодого покоління почуття патріотизму, формування особистості на засадах духовності, моральності, толерантності, забезпечення створення умов для інтелектуального, культурного та фізичного розвитку, реалізації науково-технічного та творчого потенціалу молодих громадян.

Виходячи з цього, основна ідея полягає у мотивації громадської активності молодого покоління. Це стане запорукою небайдужості як сьогоднішнього, так і прийдешніх поколінь громадян. Найкращою мотивацією до безкорисної суспільної праці є почуття гордості за свою державу, співпереживання за минуле, співпричетність до творення її сьогодення та майбутнього. Саме тому патріотичне виховання молоді є одним з найголовніших пріоритетів молодіжної політики в Україні. Патріотичне виховання є складовою частиною загального виховного процесу, являє собою систематичну і цілеспрямовану діяльність органів державної влади і громадських організацій з формування у громадян високої патріотичної свідомості, почуття любові до України, готовності до виконання громадянських і конституційних обов’язків. Патріотичне виховання включає у себе соціальні, цільові, функціональні, організаційні та інші аспекти, володіє високим рівнем комплексності, тобто охоплює своїм впливом усі покоління і пронизує усі сторони життя: соціальну-економічну, політичну, духовну, правову, педагогічну, спирається на освіту, культуру, історію, державу, право. Для мене, як координатора РПД патріотичне виховання на тлі сучасної історії нашої країни є найпріорітетнішим напрямком у роботі.

Голованівський РПД розпочав роботу над втіленням в життя проекту «З вами наші серця» Мета проекту: Формувати ціннісне ставлення до Батьківщини, до людей;

- сприяти формуванню інтелектуальних, спеціальних і загальнокультурних знань з новітньої історії нашої країни;

- сприяти творчому розвитку особистості, самовираженню внутрішнього стану дитини через милосердя, творчість;

- активізувати пізнавальну та просвітницську діяльність ;

- вчити вихованців самостійно проектувати свою діяльність та виконувати поставлені завдання;

- формувати пізнавальні, творчі, практичні, комунікативні та соціальні компетентності особистості;

- виховувати інтерес до вивчення та дослідження новітньої історії України;

- виховувати почуття відповідальності, товариськості, толерантності, бажання допомагати іншим;

- узагальнення спогадів учасників АТО Голованівського району.

Робота Голованівського РПД направлена на виховання громадянина, який перейме на свої плечі тягар з плечей старших поколінь, діятиме і мислитиме по-новому, нестандартно, буде активним перетворювачем життя.

Реалізація державної молодіжної політики. Погляд старшокласника

Дукай Катерина,

Новгородківський РПД

Мені 15 років. І я все частіше думаю про своє майбутнє, яке, звичайно, нероздільно пов’язую зі своєю державою. Україна переживає сьогодні не найкращі часи. Тож я і мої друзі хочемо позитивних змін. І саме тому ми – в Новгородківському районному парламенті дітей.

Мені запропонували висловити свою думку з приводу реалізації молодіжної державної політики. Що ж, спробую. На державному рівні існує безліч різних програм на підтримку молоді. Всі вони ставлять за мету підтримати молодь у всіх її починаннях. В рамках виконання програм проводяться тренінги, семінари, навчання. Хоча, як на мене, одним із головних завдань кожної такої програми повинна бути взаємодія старшого і молодшого поколінь. Якщо це за старшого виступає держава, значить, взаємодія держави з молоддю.

Сьогодні я – старшокласник, завтра – студент. Я хочу, щоб держава допомогла мені визначитись, підтримала мене. Я хочу мати цікаву роботу, достойну зарплату, хочу мати власне житло, належне медичне обслуговування. Адже я – молодь, і я – завтра України. Я готовий віддати все найкраще, що є в мені, на користь держави. Але я також хочу і взаємності.

Дьоміна Валерія

Голова Благовіщенського РПД

Реалізація державної молодіжної політики

Державна молодіжна політика в Україні є пріоритетним і специфічним напрямом діяльності держави і здійснюється: в інтересах молодої людини, суспільства, держави; з урахуванням можливостей України, її економічного, соціального, історичного, культурного розвитку і світового досвіду державної підтримки молоді.

Державна молодіжна політика — це системна діяльність держави у відносинах з особистістю, молоддю, молодіжним рухом, що здійснюється в законодавчій, виконавчій, судовій сферах і ставить за мету створення соціально-економічних, політичних, організаційних, правових умов та гарантій для життєвого самовизначення, інтелектуального, морального, фізичного розвитку молоді, реалізації її творчого потенціалу як у власних інтересах, так і в інтересах України. Українська держава поставила собі за мету створити такі системні умови, які всебічно й широко сприяли б розв'язанню всіхпроблем молодого покоління.

Сучасна ситуація в державі й суспільстві вимагає негайних заходів, спрямованих на формування стратегії соціально-економічного, політичного й культурного розвитку України, що припускає послідовну реалізацію заходів довгострокового характеру, спрямованих на подальше вдосконалювання держави, підвищення рівня життя його населення. Це вимагає формування базових умов, які дозволять планомірно підготовляти основу для кожного наступного етапу перетворень.

Досвід останніх десятиліть переконливо доводить, що політичних і економічних успіхів сягають саме ті держави, які приділяють підвищену увагу молоді, що стійкий розвиток демонструють саме ті суспільства, які переглянули систему традиційних поглядів на нові покоління, на систему взаємин між поколіннями і на їх значення для політичного і соціально-економічного розвитку.

Саме тому в новому тисячолітті стратегічні переваги будуть у тих держав і суспільств, які навчаться ефективно використовувати людський потенціал і в першу чергу той інноваційний потенціал розвитку, носієм якого є молодь.

Молодіжна політика України є одним з напрямків діяльності держави, націленим на створення правових, економічних і організаційних умов і гарантій для самореалізації особистості молодої людини й розвитку молодіжних об'єднань, рухів та ініціатив, на формування у молодих громадян патріотизму й поваги до історії й культури свого народу й дотримання прав людини.

У здійсненні молодіжної політики найголовнішими напрямками діяльності є:

забезпечення правової й соціальної захищеності молоді;

надання молодому громадянинові гарантованого державою мінімуму соціальних послуг з навчання, виховання, духовного й фізичного розвитку, охороні здоров'я, професійній підготовці й працевлаштуванню;

забезпечення збалансованого сполучення державних, суспільних інтересів та прав особистості у формуванні й реалізації національної молодіжної політики;

пріоритет суспільних ініціатив стосовно аналогічної діяльності державних органів та установ при фінансуванні заходів і програм, що стосуються молоді;

залучення молодих громадян до особистої участі у формуванні й реалізації програм, що стосуються молоді, суспільства та держави .

Молодіжна політика – складова частина соціально-економічної політики, що відбиває ставлення органів державної влади до проблем молоді, визначає правові, економічні, організаційні основи становлення й розвитку молодих громадян, сприяє найбільш повній реалізації їх здібностей в інтересах суспільства й держави, розвитку молодіжних рухів та ініціатив. Її внутрішні закони, система побудови та механізми сталого розвитку поки що не мають єдиних стандартів і традицій. Молодіжна політика здійснюється з врахуванням важливості залучення молодих людей до її формулювання, реалізації та розвитку.

Стратегічна мета молодіжної політики України полягає у створенні умов для самореалізації та творчого розвитку кожної молодої людини – громадян України, реалізації інноваційного потенціалу молоді у всіх сферах суспільного життя, вихованні покоління людей здатних ефективно працювати і навчатися протягом життя, зберігати й примножувати цінності народу України та громадянського суспільства, розвивати і зміцнювати суверенну, демократичну, правову державу як невід'ємну складову європейської та світової спільноти.

Для досягнення мети необхідне вирішення наступних завдань: створення консолідованої системи управління державною молодіжною політикою, інтегрованою в загальну структуру органів державного управління; формування сучасної нормативної правової бази та удосконалювання нормативних правових актів у сфері молодіжної політики; створення системи і умов для підготовки, перепідготовки й підвищення кваліфікації кадрів органів управління молодіжною політикою, а також науково-методологічного забезпечення молодіжної політики; розвиток інфраструктури соціальних установ для молоді; зміцнення і розвиток інститутів соціалізації, підвищення їх ефективності; формування єдиного інформаційного простору для молоді – створення спеціалізованих загальнодержавних електронних друкованих молодіжних засобів масової інформації, укладення громадського договору із засобами масової інформації, спрямованого на забезпечення молоді якісними інформаційними ресурсами; розвиток системи інформаційного супроводу й методичного забезпечення реалізації молодіжної політики; здійснення системного державного впливу на процеси соціалізації молодого покоління; створення умов і гарантій самореалізації молодих громадян; використання інноваційного потенціалу молоді для забезпечення стабільного розвитку держави і громадянського суспільства, гідного життя громадян, зміцнення національної безпеки і конкурентоспроможності країни; посилення ролі недержавної складової в реалізації державної молодіжної політики, активізація інститутів громадянського суспільства; розвиток і підтримка молодіжних і дитячих громадських об'єднань, рухів, сприяння реалізації суспільно-корисних ініціатив молоді.

На мою думку, зробити молодіжну політику ефективною, яка відповідає сучасним вимогам, такою, що враховує особливості сучасної держави, суспільства і молоді, наповнити її новими змістом і вмістом – першочергове завдання влади. При цьому у держави є реальна можливість зайняти в цій сфері лідируюче положення, забезпечивши собі тим самим передові позиції в глобальному розвитку.

Цілі, завдання, основні напрями, заходи і механізми реалізації державної молодіжної політики сформульовані в Доктрині державної молодіжної політики, яка покликана стати базовим документом в цій області на тривалий період часу.

Молодіжна політика України повинна реалізовуватися на всіх рівнях державної влади. Вона ґрунтується на визнанні за молоддю всієї повноти соціально-економічних, політичних, особистих прав та свобод, закріплених Конституцією України й іншими нормативними правовими актами, що діють на території України й муніципальних утворень.

«Проблеми дитячого самоврядування в розвитку територіальної громади»

Михайло Касьянов

КЗ "Центр дитячої та юнацької творчості"

Світловодської районної ради

Ніхто не стане заперечувати, що подальший розвиток державотворення потребує сьогодні радикальних кроків як в економічній, так і суспільно – політичній площині. Дуже правильно, якщо такі зміни відбуваються поступово, еволюційно, за певними правилами, маючи під собою ґрунтовну наукову основу. На жаль, за 25 років незалежності, Україна так і не спромоглась створити свою ефективну модель. Зволікання з ключовими реформами в економіці, соціальній сфері призвели до катастрофічного зменшення купівельної спроможності населення, демографічної кризи, масової робочої та звичайної міграції за кордон. На фоні старіння населення та критичного рівня урбанізації територій влада нарешті вимушена була піти на певну зміну адміністративного устрою у вигляді об’єднаних територіальних громад. На мій погляд, такому напрямку немає альтернативи. І він буде тільки прискорюватись. Людям в селі сьогодні просто немає роботи. Виникає замкнене коло – нема роботи – нема людей – нема дітей. Звідси напівпорожні школи й дитячі садочки, проблемні сільські бюджети, відсутність можливостей для організації нормального дозвілля молоді й підлітків. А «панацея» сучасної цивілізації – інтернет – як додає можливостей для самореалізації та самоосвіти, так і забирає їх. Адже простіше замість проблем реального життя поринути у віртуальне. Погоджуючись з багатьма дописувачами, які слушно зауважують, що молодь – це інвестиції в людський капітал, інвестиції в своє майбутнє, хочу зазначити, що потрібно вже нашій державі почати робити ці інвестиції! Почати реалізовувати реальну, а не віртуальну молодіжну політику – розвиток й підтримку молодіжного руху у вигляді молодіжних неурядових організацій, органів дитячого та молодіжного самоврядування, волонтерського руху (з наданням їм відповідного статусу у трудовому законодавстві), молодіжного підприємництва, підтримки «першого робочого місця», підтримки на державному рівні неурядових молодіжних ініціатив (наприклад через законодавче закріплення формули партисипативного бюджету), тощо. Окремо хочу наголосити на важливості подальшого процесу розвитку та підтримки укрупнення територіальних громад та відповідних установ в межах цих територій. Як уже зазначалось вище, альтернативи такому укрупненню нема, бо ні центральний, ні місцеві бюджети не зможуть в подальшому все це фінансувати в нереформованому вигляді. Але, вже є свій певний досвід. Є певні здобутки й отримані недоліки – їх треба оперативно враховувати на законодавчому рівні, рекламувати успішні практики, робити висновки з помилок, оперативно інформувати населення. Має такий досвід і Світловодський район. У нас об’єднались дві сільські ради - Подорожненська та Великоандрусівська в одну ОТГ. Поки що зарано говорити про успіх чи ні. Ми всі спостерігаємо за цим, але певні зміни в структурі освіти району вимушено вже відбулись – ОТГ відмовилась фінансувати Центр дитячої та юнацької творчості, який територіально базувався в с. Подорожньому, тому центр «переїхав» до іншого населеного пункту, с. Микільське. Це наклало деякі складності в організаційному процесі.

Натомість, є приклади успішного функціонування важливих для всієї території установ, які самостійно громадам фінансувати затяжко. Адже на сьогодні держава сформувала всі необхідні правові механізми для вирішення більшості проблем у об’єднаних громадах. ОТГ, які не в змозі самостійно утримувати пожежну частину чи комунальне підприємство з вивозу побутових відходів або мають потребу у навчанні дітей у музичній школі, на яку не мають коштів, через це об’єднують свої ресурси та зусилля у рамках договорів про співробітництво територіальних громад. Наприклад, на Житомирщині три угоди укладені між Олевською міською ОТГ та Білокоровицькою сільською ОТГ для спільного фінансування дитячо-юнацької школи, трудового архіву й територіального центру. Згідно з цими угодами діти з Білокоровицької ОТГ будуть навчатись у спортшколі Олевська, таким чином сільська громада економить кошти.

Не секрет, що сьогодні, як свідчить досвід, у багатьох населених пунктах України саме шкільні освітні заклади досить часто є центрами громадського життя, здійснюють велику просвітницьку роботу щодо духовного та культурного відродження місцевої громади. Саме тому, дуже важливо, щоби окрім державної політики підтримки дітей та молоді, місцева влада мала власну ініціативу та бачення щодо залучення молоді до життя громади, стимулювання її громадянської активності, опануванням основ громадянських компетентностей. В ідеалі це повинен бути стратегічний план розвитку громади з окремим розділом, присвяченим молодіжній політиці. Його головна мета – визначення проектів, спрямованих на створення різноманітних можливостей щодо вирішення актуальних для дітей та молоді проблем і широкої участі в процесах розвитку території, а також заходів, спрямованих на залучення в громаду та утримання перспективних молодих кадрів.

Що ж до Світловодського району, то сьогодні перед керівництвом та педагогічним персоналом КЗ «ЦДЮТ» стоїть багато викликів, але заклад працює й розвивається. Свідченням цього є початок роботи гуртка «Дитячий парламент» на базі с. Григорівка та співпраці з Обласним парламентом дітей. Сподіваємось на успіх!

 
 
 

Comments


Избранные посты
Проверьте позже
Когда посты будут опубликованы, вы увидите их здесь.
Недавние посты
Архив
Поиск по тегам
Мы в соцсетях
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page