top of page

Роль та перспективи молоді в громаді

  • Фото автора: Катя Хлебникова
    Катя Хлебникова
  • 18 окт. 2017 г.
  • 26 мин. чтения

Роль та перспективи молоді в громаді

Корж Анастасія

учениця 9-А класу

Знам'янської ЗШ І-ІІІст. №1ім.Т.Г.Шевченка

Постановка проблеми. В третьому тисячолітті радикально змінюється спосіб життя та формат діяльності людства. Технічний прогрес дозволяє відкривати нові перспективи для людей та створює нові можливості для різних соціальних груп. Надзвичайно підвищується мобільність кожної окремої людини – як просторова, так і соціальна. При цьому найбільш мобільною виявляється молодь, яка завдяки цій своїй якості, починає відігравати все більш значущу роль в суспільно-політичному житті Прикладом цього є провідна роль молоді під час суспільно-політичних потрясінь семирічної давності в Україні та нещодавні події в Північній Африці, що актуалізує питання формування та реалізації державної молодіжної політики. В той же час, державна молодіжна політика України не відзначається особливою активністю та послідовністю. Велика значущість молоді в суспільно-політичному житті не до кінця усвідомлюється представниками української політичної еліти, в зв’язку з чим має місце недостатність уваги до проблем та інтересів молоді, споживацьке чи зверхнє відношення до молодіжного руху, фінансування заходів державної молодіжної політики за залишковим принципом.

Молоді люди не просто користуються результатами змін, але й беруть активну участь у їх здійсненні. Демонструючи відданість, ентузіазм і винахідливість, вони вносять свій внесок у процес розвитку, вирішуючи найбільш гострі проблеми, що постають перед суспільством. Включення молоді у процеси прийняття рішень є надзвичайно важливою умовою суспільного розвитку. Державна молодіжна політика покликана сприяти самоорганізації та самореалізації молоді, соціальній інтеграції молодих людей, розвитку їх творчого потенціалу, запровадженню ініціатив у різних сферах діяльності, залученню до процесів реформування суспільства та економіки, формуванню її відповідальності за сьогодення та майбутнє, включенню молодих людей у процеси прийняття рішень на всіх рівнях державно-громадського управління, забезпеченню прозорості виконавчих процедур та рівних можливостей. Без участі молодих людей у суспільних процесах неможливо уявити поступ як світової спільноти в цілому, так і розвиток кожної країни зокрема.

Визначені пріоритети діяльності управління для формування плану й обсягів з питань становлення та розвитку молоді:

1.Утвердження патріотизму, духовності, моральності та формування загальнолюдських цінностей.

2. Створення умов для інтелектуальної і творчої самореалізації, самовдосконалення обдарованої молоді для виявлення й розвитку її творчого потенціалу.

3.Пропаганда та формування здорового способу життя, свідомого ставлення молоді до збереження здоров’я, боротьби зі шкідливими звичками.

4.Видання інформаційно-просвітницьких матеріалів на тему профілактики поширення ВІЛ/СНІДу та негативних проявів у молодіжному середовищі.

5. Сприяння розвитку підприємницьких ініціатив молоді, надання інформаційних послуг.

6.Інформаційно-просвітницькі заходи з питань профілактики торгівлі людьми та гендерної рівності.

7.Підтримка сімей соціально незахищених верств населення.

Основними пріоритетами молодіжної політики є популяризація здорового способу життя, зайнятість та патріотичне виховання, залучення та участь молоді і вразливість, ризики та виключення молоді.

Здоровий спосіб життя: Україна має проводити популяризацію здорового способу життя шляхом запровадження стандартів якості охорони здоров’я молоді, розвитку партисипативних підходів до формування навичок та посилення програм освіти щодо статевого і репродуктивного здоров’я та міжстатевих стосунків, а також приділяти більше уваги питанням здоров’я чоловіків.

Зайнятість молоді: Україні потрібно забезпечити реалізацію програм молодіжної зайнятості та проводити моніторинг їхньої ефективності та впливу, а також посилити роль центрів зайнятості щодо проведення ефективної профорієнтації. Необхідно ввести до політичного дискурсу поняття «можливість знайти роботу». Необхідно визнавати різні форми освіти і підготовки (наприклад, підвищення кваліфікації шляхом роботи у молодіжній організації), у тому числі неформальну освіту. Необхідно докладати більше зусиль для розвитку та комплексної підтримки підприємницької ініціативи та для продовження навчання протягом життя.

Патріотичне виховання: патріотичне виховання має сприяти тому, щоб у житті молодих людей відбувалися позитивні зміни. Воно має Ґрунтуватися на врахуванні досвіду та повазі до різних культур, національностей та інших обставин виховання людини. Методологія такого навчання має передбачати використання різних форм заохочення людей бути патріотичними та зацікавленими у майбутньому розвитку своєї країни. Вона має заохочувати молодь до відкритого обговорення того, що для них значить бути патріотами зараз. Теорія та практика патріотичного виховання має бути розширена за рахунок низки тем, як-от: відкритість, повага до різноманітності, вивчення різних культур і вірувань, плюралізм і права людини. У навчальних закладах мають поширюватися демократичні підходи, які сприятимуть більшому громадянському залученню молоді.

Залучення та участь молоді: необхідно сприяти більш активній участі молоді та розвитку різних форм неформального навчання з різних тем, а також посилювати молодіжне лідерство. Необхідно визнавати молодіжні культури як самодостатні цінності, що базуються на радості створення чогось нового і вираження себе та на радості бути молодим. Необхідно використовувати можливості позакласного навчання для опанування різноманітних навичок, розвитку підприємницької ініціативи та заохочення молоді робити свій внесок у соціальні процеси. Потрібно підтримувати молодіжні організації (у тому числі організації з міжнародним характером членства) шляхом надання їм доступу

до ресурсів і підвищення їхнього потенціалу. Крім того, необхідно звернути увагу на розвиток волонтерства та визнання неформальної освіти.

Вразливість, ризики та виключення молоді: необхідно вживати заходів, які сприятимуть доступності послуг для молодих людей, які їх потребують, оскільки чіткий розподіл молоді на різні категорії та доступ до послуг на основі принципу перенаправлення підвищує ризик того, що молоді люди можуть не отримати необхідної підтримки. Потрібно підвищити якість соціальних послуг для всіх вразливих категорій молоді, зокрема: молодих людей з інвалідністю, молодих людей з наркотичною залежністю, молодих правопорушників та молодих матерів і батьків. Крім того, потрібно невідкладно вирішувати житлові проблеми, проблеми використання засобів контрацепції, а також проблеми насильства та сексуальної експлуатації.

До напрямів подальшого дослідження формування регіональної молодіжної політики можна запропонувати такі заходи: залучення молоді до проведення парламентських слухань, роботи координаційних рад, профільних комісій з питань вирішення основних молодіжних проблем на всіх рівнях виконавчої влади України, а також до роботи органів місцевого самоврядування. Також, необхідно удосконалювати механізми формування та реалізації державної молодіжної політики, через розробку й впровадження цільових молодіжних програм, що відповідають як вимогам і інтересам самої молоді, так і завданням суспільства.

«Школа відповідального лідерства», міні-проектами – «Журналістські розслідування», «Музика очима молоді», «Фотоклуб «Молодь за мир», «Спортивне відродження». інформаційно-профілактичної акції «Відповідальність починається з мене»

Участь РПД у прийнятті рішень органами місцевого самоврядування

Наталія Дементьєва,

координатор Петрівського РПД

Уже більше 10 років я працюю з Петрівським районним парламентом дітей. За цей час змінилося багато. Зазнало змін і відношення держави до молоді. Зараз кругом можна почути про зміну державної політики щодо молоді. Зокрема, говорять, що державна молодіжна політика покликана сприяти самоорганізації та самореалізації молоді, соціальній інтеграції молодих людей, розвитку їх громадянської активності, творчого та наукового потенціалу, запровадженню ініціатив у різних сферах діяльності, залученню до процесів реформування та модернізації українського суспільства, в тому числі соціально-економічної сфери, формуванню її відповідальності за сьогодення та майбутнє, запровадженню принципу співуправління, включенню молодих людей до участі в процесах прийняття рішень на всіх рівнях державно-громадського управління, прозорості виконавчих процедур та рівних можливостей.

А чи дійсно це так? Чи дійсно молодь має вплив на вирішення важливих питань життєдіяльності громади? На думку деяких експерті, з якою я погоджуюсь, в Україні активна участь молоді у громадському житті має дві основні перешкоди. Першою з них є власне пасивність молоді та низький рівень громадянської свідомості. Участь в житті громади та активна громадянська позиція молоді передбачають наявність прав, засобів, простору та можливостей, а в разі необхідності – і підтримки для участі в процесі прийнятті рішень та впливу на цей процес, а також участі в будь-яких формах діяльності з метою побудови кращого суспільства. Тому навчати молодь бути активними громадянами, дати їм певні знання з управлінської діяльності та дати певний інструментарій впливу і покликані молодіжні громадські організації. Хоча наш парламент і не є громадською організацією, та саме на його засіданнях юні парламентарі навчаються азам прийняття рішень: що таке державна влада і органи місцевого самоврядування, їхні функції та сфери впливу; хто рішення приймає і хто їх виконує; як написати звернення та кому його подати та ін.. Якщо цьому почати вчити в шкільному віці (14-15 років), то вже в 20 років молодь дійсно буде громадсько активною. У моїй практиці вже є такий досвід: дві голови РПД пішли навчатися на політологів, а одна з них на останніх виборах балотувалася до Кіровоградської обласної ради.

З іншого боку, участь молоді у громадському житті обмежується місцевими органами самоврядування. Основними перешкодами, які створюються органами місцевого самоврядування для участі молоді у громадському житті, є ігнорування молодіжних ініціатив. При цьому місцеві органи влади можуть не тільки забезпечити молодим людям можливість познайомитись з принципами демократичного громадянського суспільства, але і використати ці знання на практиці. Для того, щоб участь в житті суспільства дійсно мала сенс для молодих людей, вкрай важливо, щоб вони мали можливість впливати на рішення, що приймаються, а також формувати їх не тільки в зрілому віці, але і в молодості.

Досвідом співпраці нашого РПД з районною радою, коли учнівська молодь брала участь у вирішенні питань життя громади, є спільна робота над проектом «Молодіжний сквер», конкурс учнівських проектів з реконструкції парку відпочинку. А от проект «Школа та село – наш дім, ми господарі в нім» допомагає співпрацювати учням з сільськими радами з питань благоустрою територій населених пунктів. Так у рамках цього проекту навесні були облаштовані зупинки в селах Іскрівка, Богданівка, Луганка та ін..

Також наш РПД спробував спонукати районну раду до перегляду питання вільної торгівлі енергетичними напоями. На засіданні комісій з питань екології та інформації було заслухано дослідження вихованки екологічного гуртка ЦДЮТ Лугової Анни про вплив енергетичних напоїв на організм підлітків. На засіданні було написане звернення до депутатів районної ради з проханням заборонити вільний продаж енергетиків підліткам у районі. Звернення було зареєстроване, юні депутати мали змогу побачити усю процедуру та дізналися як розглядаються звернення громадян. На жаль, незважаючи на обіцянку, юних депутатів не запросили на сесію райради, коли розглядали їхнє звернення. Та учням була надана письмова відповідь з роз’ясненнями щодо компетенції районної ради з даного питання та з подальшим планом дій райради.

Тож хочеться сподіватися, що робота районних осередків учнівського самоврядування допоможуть підліткам у майбутньому стати активними членами своєї громади. І молоді люди не просто користуватимуться результатами змін, але й братимуть активну участь у їх здійсненні. Демонструючи відданість, ентузіазм і винахідливість, вони вноситимуть свій внесок у процес розвитку, вирішуючи найбільш гострі проблеми, що постають перед суспільством. Активна участь молоді у процесах прийняття рішень та вирішенні проблем в громадах, де вони проживають, має важливе значення у процесі розбудови відкритого, демократичного, солідарного та квітучого суспільства.

Ми-молодь нашого міста, області, всієї України! Ми- майбутнє! Ми-перспектива! Ми-ініціатива!

Знам’янський міський парламент дітей

(координатор Литвинець С.В.)

Голова МПД Домбровська Анастасія


Кожен з нас, із молоді, обирає свій життєвий шлях: дехто егоїстично думає про себе, задовольняє лише особисті потреби, але й є активні, розуміючі та перспективні, такі , хто самовіддано , з усією любов’ю дбає про оточуючих, про своє місто, область, або навіть цілу країну! Думаю, що саме такою молоддю і є наш парламент дітей! Ми , як ніхто, розуміємо , що зміни треба починати з себе, адже яким буде майбутнє творимо та обираємо саме ми!

Наша ініціатива полягає в тому, що ми є:

-учасники громадських організацій;

-активні, творчі, наполегливі ;

-активні учасники різних фестивалів, заходів, акцій;

-учні школи лідерів.

Молодь- це дійсно дуже перспективна частина населення, адже ми активні, сповнені сил, у нас багато ідей для реалізації.

Наша сила в єдності та прагнення до перемоги:

-разом активно беремо участь в різних виховних роботах;

-разом небайдуже ставимось до проблем інших; є активними волонтерами;

-разом спонукаємо учнів різних вікових категорій робити добрі справи на благо друзів, учителів, мешканців міста;

-разом формуємо уміння працювати колективно;

-разом гідно позиціонуємо себе в громаді.

Мабуть ви помітили, що всюди зустрічається слово «разом», це не випадково, адже лише разом ми здолаємо всі труднощі, разом змінимо наше життя та державу на краще та разом ,безсуперечно, досягнемо своєї мети!

Хай ми ще маленькі та й справи наші, можете сказати, не такі й важливі. Може. Але все, що робимо, йде від чистого серця, а коли б кожен зробив би, як і я, як і вся дійсно щира молодь хоча б одну добру справу! Уявіть, скільки добра було б зроблено! Скільки б схололих сердець нагрілось би від сердець добрих, небайдужих, розуміючих. Хоча в одну добру справу. Одну- однісіньку, але від душі…

І щоб не чекати, щоб хтось змінив майбутнє країни, давайте спішити робити добро, вагомі внески самі. Адже ми – Україна! І я – Україна! Разом ми – сила! І впевнена – майбутнє у нас є, адже є така ініціативна та працьовита молодь!

Перспективи молоді у громаді

Наталія Щіченко

координатор Бобринецького МПД

Сучасний світ диктує свої правила. Нові перетворення у нашій державі цікавлять молодь з позиції творення нового суспільства, в якому можна жити в інших умовах. Здатність молоді бути активною – це і є нові можливості, ті самі нові умови співжиття у державі.

На привеликий жаль, останнім часом на території нашої країни поширеними явищами є погіршення стану здоров’я серед дітей та молоді, смертність серед представників цієї вікової категорії, поширення згубних звичок, в тому числі, залежність від Інтернет. Поряд з цим, існує проблема недостатньої кількості таких культурно-розважальних закладів, які б дозволяли підростаючому поколінню у повному обсязі реалізовувати свій потенціал, задовольняти творчі та суспільні потреби.

Це є однією з основних причин активізації молоді в суспільному житті громад та створення нових громадських та інших об’єднань, які беруть участь у колективних обговореннях, громадських слуханнях, інтернет-квестах, форумах.

На території Бобринецької об’єднаної територіальної громади від часу її утворення діє студентсько-учнівський парламент, до якого входять школярі міського парламенту дітей та студенти Бобринецького коледжу ім.В.Порика Білоцерківської НАУ й Бобринецького профтехучилища № 32. Цей орган молодіжного самоврядування активно співпрацює з владою громади.

Міський парламент дітей свого часу підписав тристоронню угоду між Бобринецькою міською радою, парламентом дітей та батьківським комітетом КЗ «Центр дитячої та юнацької творчості» Бобринецької міської ради. Виконуючи дану угоду, влада підтримує у місті дитячий лідерський рух та соціально значимі ініціативи дітей, визнаючи одне одного як рівноправних партнерів в організації громадського життя та дозвілля дітей.

На противагу проблем, які існують у нашому місті, лідери студентсько-учнівського самоврядування під егідою міської влади організовують та проводять культурні та розважальні заходи для дітей та молоді громади, беруть участь у молодіжних форумах та зібраннях, на яких вчаться реалізовувати творчі та соціальні проекти, розвивають лідерські якості.

Так, школярі та студенти стали учасниками нової розважальної програми до свята Купала, яке другий рік поспіль громада святкує біля річки Сугоклія. Дівчта і хлопці провели молодіжний квест, організували купальську фотозону, підготували сценічні тематичні виступи, реквізит народного свята. Відзначення 250-тиріччя міста Бобринець також не могло відбутися без активістів МПД. Дівчата відродили колишню традицію міста – організували святкову ходу барабанщиць, міська рада допомогла у придбанні та підготовці нових костюмів. Під час відзначення ювілею молодь влаштувала фотозону та взяла активну участь у велопробізі. Вже традиційно на День захисту дітей члени парламенту у різних куточках міського парку проводять розважальні ігри. Для мешканців сіл нашої громади діти також готують свята протягом року, тому молодь Бобринця знають і чекають в усіх куточках ОТГ.

Влада Бобринецької територіальної громади дослухається до думки активної молоді, підтримує її ініціативи, усіляко долучає до суспільного життя. І це дає свої результати. Думка підростаючого покоління з часом змінюється на користь здорового способу життя, розуміння власної участі у житті громади. По-перше, це цікаво, по-друге, молодь прагне сама змінювати на краще територію проживання їх родин: щоб місто було комфортним і розвиненим.

Молодіжна політика в умовах децентралізації

Білокоз Тимофій

Голова парламенту

Будь тією зміною, яку хочеш бачити у світі!

Магатма Ганді.

Вже не один рік саме такий вислів супроводжує діяльність депутатів Парламенту дітей та молоді Новоукраїнської ОТГ.

Динамічність розвитку сучасних соціальних процесів викликала потребу використання потенціалу учнівської молоді у розбудові громадянського демократичного суспільства, необхідність формування громадянина-патріота нової формації, розвитку просоціальної активності учнівської молоді і підтримки її доброчинних справ, зокрема тих, що спрямовані на розв’язання актуальних соціальних проблем громади.

Особливо важливою передумовою для сталого розвитку громади в умовах децентралізації є активна участь її членів як у формуванні, так і безпосередній реалізації місцевої соціальної політики. Ось чому необхідні пошук і підтримка учнівської молоді, чиї особистісні переконання, спрямовані на активну участь у громадському житті, молоді, яка має організаторські здібності, усвідомлює себе потенційним лідером, має бажання використовувати свою енергію та здібності заради інших. І цілком очевидно, що уміння управляти суспільством стануть надбанням людини тоді, коли вони будуть прищеплені в дитячі роки.

З досвіду роботи Парламенту дітей та молоді Новоукраїнської ОТГ, для розвитку учнівського самоврядування найефективніше долучати підлітків до соціальної мобілізації як механізму активізації громадян та залучення внутрішніх ресурсів громади для вирішення місцевих проблем. І це вже доведено європейською багаторічною практикою його впровадження.

Досвід нашої діяльності свідчить, що більшість підлітків готові робити свій внесок у місцеві проекти розвитку, коли вони можуть брати участь у прийнятті рішень і відчувають, що проект покращує конкретні умови проживання. Саме тому, одним із основних напрямів формування та розвитку ініціативності дітей та молоді Новоукраїнщини, вияву лідерських якостей та організаторських умінь, навичок взаємодії та комунікації є соціальне проектування.

Спрямування ініціативності лідерів учнівського самоврядування до реалізації соціальних проектів, особливо в умовах децентралізації, сприяє не лише на користь особистості підлітка, але й громади загалом, оскільки у такому процесі відбувається міжсекторальна співпраця, поєднання власних інтересів з інтересами громади, виявляється творче, активне ставлення до навколишнього світу, прагнення до самовдосконалення та саморозвитку.

Яскравим прикладом потреби у вищезгаданих процесах і готовності активно діяти стала ідея депутатів Парламенту дітей та молоді Новоукраїнської ОТГ проекту «Центр розвитку ініціатив молоді Новоукраїнської громади».

Мета проекту: створення сприятливих умов для розвитку лідерства та ініціатив молоді у вирішені потреб громади за допомогою створення Центру; розвиток співпраці лідерів Парламенту дітей та молоді Новоукраїнської громади та органів місцевого самоврядування з напряму децентралізації.

Партнери проекту: Корпус Миру США в Україні, Агенство США з Міжнародного розвитку, голова та депутатський корпус Новоукраїнської міської ради; ЦДЮТ «ЗОРІТ», загальноосвітні заклади міста, відділ освіти, батьківська громада.

За клопотанням активної молоді депутатами Новоукраїнської міської ради було виділено кошти на ремонт приміщення.

Батьками, лідерами учнівського самоврядування, працівниками Центру дитячої та юнацької творчості «ЗОРІТ» власними руками зроблено ремонт приміщення Центру.

За кошти Агенства США з Міжнародного розвитку придбано техніку, меблі та обладнання для функціонування Центру, у придбані яких учасники проекту взяли також активну участь.

Під час Учасники презентували 6 власних напрацьованих проектів:

проект «BASKEt», проект «Мобільна хімічна портативна лабораторія», проект «BEACH», проект «Грандіозний проект «Басейн для плавання», проект «Еко-завод по-новоукраїнські», проект «Парк дозвілля». До проектів учасники додали власні розроблені бюджети та розробки дизайнів.

Два з шести проектів, на даний час, вже втілені в життя. Наразі триває підготовка до реалізації третьої ініціативи молоді.

Напрацьовані соціальні проекти свідчать про дорослість його авторів та більш глибоке розуміння реальності, розуміння, що кожен є співвідповідальним за долю свого міста, краю, народу і що неможливо побудувати комфортне життя відірвано від того, що робиться навколо. Соціальні проекти творять соціально активні люди. А країна, де багато соціально активних людей завжди розвивається і прогресує.

Можемо дійти висновку, що залучення активної молоді до роботи над соціальними проектами передбачає як певний вплив на соціум, з одного боку, так і включеність у взаємодію з іншими членами суспільства. Тому ініціативність кожного у груповій доброчинній діяльності перетворюється з особистісної на соціальну ініціативність.

Посилання до презентації:

https://drive.google.com/file/d/0B21TACRmRYE-a2lKRm5PXzdsMzA/view?usp=sharing

Використана література.

1. Соціальний проект. А. П. Данілова, м. Київ.

2. Соціальна педагогіка : словник-довідник / за заг. ред. Т.Ф. Алєксєєнко. — Вінниця : Планер — 2009. — 542 с.

3. Соціальні цінності малої групи школярів : монографія / за заг. ред. Т.Ф. Алєксєєнко. — К. : Педагогічна думка, 2012. — 180 с.

Компаніївський районний парламент дітей

Сагач Наталія Координатор РПД

Тези статті «Молодь і громадянська залученість»

  1. Молодь – є рушійною силою у будь-якій країні, Тому, кому як не молодим людям, будувати, розвивати й нести позитивні зміни?

  2. Молодь готова творити реформи і менш болісно терпіти перехідний період.

  3. Молодь повинна брати безпосередню участь у розбудові України. Звичайно ж, перед цим молоді люди, повинні отримати освіту, реалізувати себе, визначити для себе, як вони бачать себе і країну, твердо зрозуміти, які ідеали вони сповідуватимуть.

  4. Українська система освіти не формує в підростаючого покоління установку, що треба займатись громадською активністю.

  5. Участь молоді в громадському житті країни має достатньо шляхів – головне мотивація. Молодіжні громадські організації мають можливість впливати на процеси, які відбуваються в країні.

  6. Обговорити шляхи залучення активної молоді до розбудови та розвитку об'єднаних територіальних громад;

  7. Модель молодіжної роботи є на місцевому рівні;

  8. Молодій людині було цікаво розвивати себе, реалізувати себе і, головне, залишатися і бачити себе в майбутньому громади;

  9. Включення молодих людей до процесу ухвалення рішень та розбудови громади, їх мотивація, залучення фінансових ресурсів для реалізації ідей та проектів.

  10. Багато молодих людей за останній рік реалізували себе у різноманітних волонтерських ініціативах.

  11. Молода людина повинна відчувати себе причетною до того, що робить, причетною до змін в країні. Тоді ти готовий вкладати і час і ресурс, бо бачиш, що твоя думка важлива.

  12. Українська молодь бачить зміни в країні, але не всі відчули їх на собі.

  13. Зміни стосуються лише тієї молоді, що проживає у великих містах, столиці, активно залучається до громадської діяльності. На жаль, багато роботи залишається в невеличких районах та селах, де ситуація майже не змінилася. В еру Інтернет-технологій молодь має набагато більший доступ до сучасних можливостей, проте далеко не всі мають можливість ними користуватися.

  14. Інший бар’єр для молоді – відсутність чесної політичної системи, заангажованість певних громадських діячів. Внаслідок цього багато молодих українців не довіряють політичним партіям, окремим громадським організаціям, а тому змушені шукати інших можливостей і, зрештою, роблять для себе висновок, що зможуть повноцінно реалізуватися лише за кордоном.

  15. Довгий час у нас взагалі був суспільний консенсус – молодь не цікавилась політикою, а політики ігнорували інтереси молоді. Після Майдану ця ситуація змінилась.

  16. Щоб молодь дійсно впливала на життя в країні, потрібна нова країна.

  17. Молодь – це не група людей віком від 14 до 35 років. Людина є молодою, доки вона сповнена сил, бажань, здоров’я та енергії жити не лише для своїх рідних і близьких, а й для своєї Батьківщини.

Тези статті «Участь в суспільному житті громади»

Кірєєва Руслана

Заступник голови Компаніївського РПД

  1. Утвердження української правової держави, розвиток громадянського суспільства нерозривно пов’язані зі становленням місцевої демократії, яка повною мірою може реалізуватися лише зі становленням місцевого самоврядування, розвитком громадської ініціативи на місцевому рівні.

  2. Повноцінний розвиток місцевого самоврядування неможливий без широкого залучення громадян, в тому числі й молодого покоління, до процесів формування стратегії розвитку місцевих громад, участі їх у формуванні та роботі органів місцевого самоврядування.

  3. Залучення молодіжних об’єднань до розв’язання проблем місцевих громад, їх співпраці з органами місцевого самоврядування, підготовки до роботи та професійне зростання молоді в місцевих органах влади, її участі у виборчих процесах.

  4. На сьогодні в Україні молодь віком від 14 до 28 років становить близько 15 млн осіб. Тому важливим є врахування її потреб, проблем, що може значною мірою здійснюватися через різні форми її активної участі.

  5. Молодь здатна внести інноваційні, нестандартні підходи до вирішення проблем місцевих громад.

  6. Жити в громаді – означає бути її активним членом. Поняття “громада” варто розглядати в двох площинах. Перша – площина місцевого рівня, яка включає конкретне середовище проживання – село, місто, селище, де особа мешкає, до якого вона належить; друга – площина державна – країна, громадянином якої є особа, яка надає їй і гарантує певні права, ставить перед нею певні вимоги у вигляді обов’язків

  7. Участь в житті громади допомагає молодим людям сформувати впевненість у собі, самоповагу, знання і уміння, необхідні для ефективного впливу на різноманітні процеси суспільного розвитку. Участь сама по собі є розвитком. Мета розвитку – бути вільним і здатним зробити вибір, і жити тим життям, яким хочеш жити. Суспільство може вважатися розвинутим у тій мірі, у якій воно забезпечує можливості людей, у тому числі дітей і молоді, брати участь у житті держави та особистому, будувати його гідно.

  8. Участь у житті демократичної держави для громадянина не обмежується тільки голосуванням на виборах чи роботою в урядових організаціях. Вона відбувається тоді, коли молоді люди ставлять перед собою різноманітні цілі: поліпшення умов життя, захист навколишнього середовища, прав особистості, охорона здоров’я, організація дозвілля. І щоб здійснити поставлені завдання, вони знаходять відповідні організації, або ж створюють їх самі. Діяльність дітей у дитячих та молодіжних організаціях і є однією із форм їх участі в суспільних перетвореннях

  9. Участь дітей у суспільно важливих справах є ефективною формою соціалізації. Адже участь є показником активної громадянської позиції підростаючого покоління, і своєрідним показником розвитку особистості. У процесі співпраці розвивається комунікабельність, уміння орієнтуватися в сучасному не простому інформаційному просторі, планувати свою діяльність, прогнозувати результати та брати на себе відповідальність при прийнятті важливих рішень.

  10. Діти не розвиваються, будучи пасивними спостерігачами. Тільки через безпосередню участь в житті громади вони можуть розвинути здібності і навички, сформувати прагнення і досягти самоствердження.

  11. В Конвенції ООН вперше з’явилося положення про те, що дорослі повинні враховувати думки і погляди дітей, якщо ухвалюються будь-які рішення, що зачіпають інтереси дитини. Це положення може мати величезне значення, якщо педагоги і батьки, уряди і громадські організації, просто дорослі з усією відповідальністю ставитимуться до своїх обов’язків, то діти зможуть відчути свою значимість у суспільстві і їхня життєва позиція набере активної форми.

  12. Відповідно, коли діти беруть участь у розробці і реалізації проектів та програм, вони по праву вважають себе його співавторами. Це відчуття причетності, у свою чергу, породжує відповідальність і бажання виконати роботу на високому рівні. Дорослим же, необхідно постійно надавати дітям підтримку, створювати можливість для того, щоб вони могли ефективно впливати на роботу проекту і коректувати її.

  13. Рішення, які приймаються за ініціативою дітей під управлінням дорослих, та рішення, що приймаються за ініціативою дітей разом з дорослими – шляхом справжньої участі нарівні з дорослими діти і молодь розвивають навички критичного мислення і порівняння точок зору, що дуже важливо для самовираження та самореалізації молодої людини.

  14. Активна участь дітей у суспільно-корисній діяльності або ж різноманітних заходах дає дитині право власного голосу. Можливість висловлювати свою думку і погляди, відстоювати свою точку зору, дає дитині упевненість у своїх силах і повагу до себе. Дозволяє сформувати в молодих людей навички соціальної співпраці на власному досвіді. Оскільки участь має на увазі реальні проекти, то діалог і переговори між молоддю і дорослими неминучі.

Персективи для кращого розвитку української молоді

Юлія Лобенко

Голова комісії спорту та здорового способу життя

Вільшанський ЦДЮТ

Об’єднання громад для України – це перспективи розвитку територій зміни на краще. Гарним прикладом для нас є розвиток об’єднаних громад у Польщі. Об’єднання громад - це не тільки об’єднання територій, це об’єднання коштів. У виграші буде та громада на території якої є підприємства, виробництво, всі сплачують податки , тобто є джерела для заробітку коштів. Прикладом є об’єднання громад у Маловисківському районі нашої області, Житомирській, Волинській та інших областях України. А об’єднанні кошти - це нові школи, дитячі садки, лікарні, дороги. Коли є хороша соціальна сфера, наповнюваність шкіл та дитячих садків, виробництво, то це значить що є робочі місця для молодих спеціалістів, а результат хороша заробітна плата. Тоді не потрібно буде їздити в сусідні країни на заробітки, а залишатися на своїй батьківщині та приносити їй користь, розвивати її.

Молодь - це майбутнє держави, нові проекти для яких будуть кошти в об’єднаних територіальних громадах. Для втілення в життя будь-якого проекту потрібні кошти, які повинні бути в громаді. Сучасний світ зараз настільки розвинений, що ми бачимо як розвиваються інші країни і мріємо про найкращі зміни в нашій державі. Я думаю, що коли Україна перейде до об’єднаних територіальних громад, то відкриються нові перспективи для молоді.

Розширенні можливості молоді в процесах розвитку громад

Черевко Ірина,

голова Петрівського РПД

Молодіжна робота є інструментом забезпечення особистісного розвитку, соціальної інтеграції та активної громадянської позиції молодих людей. Причому участь в демократичному житті та вирішення проблем будь-якої громади немає обмежуватись лише голосуванням або висуванням своєї кандидатури на виборах, хоча це вельми важливо. Участь в житті громади та активна громадянська позиція молоді передбачають наявність прав, засобів, простору та можливостей, а в разі необхідності – і підтримки для участі в процесі прийнятті рішень та впливу на цей процес, а також участі в будь-яких формах діяльності з метою побудови кращого суспільства. Основна мета молодіжної роботи полягає у створенні для молодих людей можливостей самим формувати своє власне майбутнє, а саме працювати в наступних напрямках:

  • Участь молоді в процесах демократизації (забезпечення відкритості, прозорості, підзвітності органів влади, просування порядку денного демократичних реформ на рівні громади);

  • Захист прав людини, освіта та просвітницька діяльність із прав людини;

  • Забезпечення участі молоді у житті громади;

  • Підтримка молодіжних проектів та ініціатив;

  • Розвиток молодіжних громадських організацій;

  • Волонтерство;

  • Змістовне дозвілля для молоді та молодіжне таборування;

  • Інклюзивний розвиток (включення вразливих груп молоді);

  • Сталий розвиток та екологія.

Надзвичайно важливо розбудовувати спроможність, потенціал молоді у місцевих громадах, щоб ми могли відіграти цю важливу роль у майбутньому. Молодь - це інвестиція в людський капітал, в розвиток майбутнього. В багатьох країнах світу молодь є невід’ємною і активною частиною громад, вони поєднанні, вони бачать можливості для розвитку свого потенціалу, несуть відповідальність за те, що буде відбуватися в майбутньому і тому, дуже важливо створювати таку можливість для молодих людей, щоб вони хотіли долучатися до цього цікавого процесу, могли висловити свою думку, видобути свої пріоритети і розвивати свою громаду так, як вони це бачать. Інвестиція громади в молодь повертається тим, що молодь інвестує в громаду свої зусилля.

ОПД- це місце, де молодь вчиться створювати кращі умови для своєї громади, доводить до відома місцевої влади молодіжне бачення змін життя громади. І влада повинна також в зворотному напрямку цю комунікацію забезпечувати. Місцеві органи влади можуть не тільки забезпечити молодим людям можливість познайомитись з принципами демократичного громадянського суспільства, але і використати їхні знання на практиці. Це такий двосторонній процес, що має бути включеним в прийняття всіх рішень.

Тому я вважаю, що цей позитивний досвід роботи в ОПД є дуже корисним і важливим для мене.

Олександрівка - маємо більше можливостей та більше прав

Жанна Скрипник

координатор Олександрівського РПД, директор РЦДЮТ

Рік назад 2016-2017 навчальний рік в Олександрівському районі розпочався у новому форматі, а саме всі школи відповідно до територіального розташування поділися, оптимізувалися на п’ять навчально-виховних обєднань при повному збереженні позашкільної освіти. Процес оптимізації шкіл, загалом є позитивним явищем, оскільки сприяє загальному напряму соціальної політики та формуванню активної громадянської позиції особистості через участь у діяльності молодіжних та дитячих громадських об’єднань. Учні, які тепер навчаються не в малокомплектних школах, а в класах з повноцінним наповненням мають змогу реалізувати себе як лідера, як особистість. В умовах опорної школи до послуг дітей соціально-реабілітаційні гуртки, різноманітні проекти, національно-патріотична організація «Хортинг». Це дає нам право говорити, що такі умови створюють можливості для вільного вибору дитиною не тільки змісту діяльності, але й форми прояву активності. Беручи участь у програмах дитячих організацій, які реалізовуються через різноманітні види колективно-творчої діяльності, діти постійно є учасниками нестандартних ситуацій, які вимагають від них прийняття відповідних рішень. Участь у діяльності дитячих та молодіжних організацій дозволяє молодій людині бути причетною до прийняття рішень різного роду проблем на місцевому, регіональному, і на національному та міжнародному рівнях. Хоча треба зазначити й певний період адаптації дітей в масштабній школі після школи кількістю у тридцять – сорок осіб.

Отже, рівень демократичної зрілості будь-якої держави багато в чому визначається ступенем громадянської активності підростаючого покоління, невід’ємним компонентом якого є участь молоді в процесі прийняття та ухвалення рішень в громаді та державі загалом. Участь можна було б назвати фундаментом набуття життєвого досвіду, а молодь, задіяна в дитячих та молодіжних об’єднаннях та організаціях, матиме можливість отримати додаткові теоретичні та практичні знання, необхідні для їі ндивідуального розвитку та підготовки до активної суспільно-корисної діяльності в житті суспільства. А для такої самореалізації потрібен дитині повноцінний колектив, в якому вона стане лідером чи виконавцем, але обов’язково з позитивним соціальним досвідом роботи!

Роль учнівського самоврядування

у розвитку громадянської компетентності старшокласників

КЗ «ЗШ №3 ім. Олени Журливої» Кіровоградської міської ради

Курбатова Каріна, депутат

МПД м. Кропивницького

На мою думку, поняття «компетентність» стало актуальним для учнівської молоді. І це підтверджує Концепція Нової української школи, в якій зазначається, що випускник школи повинен мати десять базових компетентностей. Серед яких: культура, здоровя, вміння вчитися протягом усього життя, соціальність тощо.

Я розумію соціальність як вміння соціалізуватися і бути корисною тій громаді, в котрій я живу. Для мене і моїх однолітків важливо уже зараз усвідомити своє місце в суспільстві, обов’язок і відповідальність перед співвітчизниками, Батьківщиною і державою.

Бути соціально компетентним, це означає – здатність учня самостійно діяти в ситуації невизначеності під час вирішення навчальних і життєвих ситуацій.

До соціальної і громадянської компетентностей також відносяться форми поведінки людини, які потрібні для ефективної та конструктивної участі у громадському житті, на роботі, у навчальному закладі, в сім’ї для уміння працювати з іншими, розв’язувати конфлікти, досягати компромісів.

Учнівське самоврядування – це спосіб організувати учнівський колектив для залучення до участі в громадській шкільній діяльності.

Суть учнівського самоврядування – не в управлінні одних дітей іншими, а в оволодінні досвідом демократичних відносин, навичками управління собою, своїм життям у колективі.

Учнівське самоврядування школи № 3 має двоступеневу структуру – загальношкільну та класну. В класну входять вибори старости класу, його заступника, представників до шкільної ради, волонтерів, відповідального за чергування тощо. Що більше дітей у класі залучається до органів самоврядування, то активнішим буде життя в класі. Загальношкільна структура самоврядування включає в себе вибори голови учнівського самоврядування та формування учнівської ради.

Після виборів голови формується учнівської рада, до складу якої входять по 2 представники від кожного класного колективу. На першому засіданні відбувається розподіл обов´язків за комісіями та складається план роботи, який ухвалюється більшістю голосів і є обов´язковим для виконання.

Основне завдання засідань шкільної ради – обговорення і вирішення питань життєдіяльності шкільного колективу. Кожен член ради має право виступати на засіданні, виносити питання на обговорення, відстоювати власну думку.

Мета та завдання шкільного органу учнівського самоврядування

1. Усебічно розвиватися, вдосконалюватися, самореалізовуватися на благо собі, ровесникам, школі, родині, Україні.

2. Забезпечувати і захищати права й інтереси учнів на основі виконання правил та законів школи.

3. Сприяти реалізації інтересів, можливостей, бажань дітей.

4. Формувати почуття відповідальності, свідоме ставлення до участі кожного у вирішенні важливих справ шкільного життя.

5. Прагнути узгодженості інтересів між учнями і педагогами.

Учнівське самоврядування в моєму навчальному закладу сприяє розвитку активності серед школярів. Наша школа постійно намагається брати участь в різноманітних соціальних і громадських проектах. Наприклад, нещодавно учні активно долучилися до таких акцій як «Чотири лапи» та «Живи органічно!» Щодо участі в проекті «Чотири лапи» учні з 1 до 9 класу небайдуже віднеслися до тварин у притулку. Зібрали дуже багато продуктів для братів наших менших.

Ще одна акція, до якої були залучені старшокласники відбулася в рамках тижня екологічного споживача «Живи органічно», що відбулася за підтримки молодіжної організації «Флора». Старшокласниками школи і вчителем хімії й біології Хоменко В.О. був організований похід по супермаркетах міста. Метою проекту було знайти прострочені товари.

Чудові зрушення на краще відбулися в нашій школі цього літа і осені. Завдяки об’єднанню зусиль учнівського самоврядування, адміністрації школи, педагогів закладу та батьків і співпраці з місцевою владою покращилися умови для навчання в нашій школі.

Опитавши вчителів та учнів школи, я зробила висновок, що дуже гарно нам в школі зробили ремонт. Всім подобаються нові класи початкової школи, і що дітки 1–4 класів є відокремленими від старшого корпусу. Всі учні, вчителі та батьки у захваті від нової їдальні, медичного пункту та туалетів. В класах з’явилися нові меблі, що не може порадувати око.

На мою думку, дуже добре що ми розробили проект по заміні огорожі і взяли участь в конкурсі «Громадський проект», що започаткований міською владою, і перемогли в ньому. І тепер наша школа вдосконалюється не тільки з середини,а й зовні.

Але не всі учні задоволені. Моїм однокласникам та іншим учням 7–9 класів хотілось би мати в своїх класах подібний ремонт і реконструкцію. Ще учням школи необхідний добре оснащений спортивний майданчик з сучасним приладдям. Вони не тільки сподіваються, що влада міста, а може й інші спонсори, допоможуть у вирішенні цих проблем, але й самі будуть діяти. Ми плануємо розробити ще один проект, який допоможе нам покращити умови для учнів середньої та старшої школи.

Я вважаю, що як тільки з’явилась можливість долучитися до певних суспільно–громадських проектів – нам треба активно діяти. Тому що під лежачий камінь вода не тече. І таким чином ми зможемо допомогти громаді нашої школи реалізувати поставлені цілі.

Використана література

  1. Електронний ресурс http://historymoippo.blogspot.nl/2013/04/blog-post_9240.html.

  2. Електронний ресурс https://osvita.ua/doc/files/news/520/52062/new-school.pdf.

Роль та перспектива молоді в громаді

Глінкіна Катерина,

Новгородківський РПД

Я думаю, що роль молоді в громаді – пріоритетна, а перспективи – великі. Тому що, саме молодь повинна вирішувати, як вона буде жити завтра. Звичайно, до старшого покоління варто прислухатися – у них є досвід. А молодь – це рушійна сила громади. Сьогоднішні молоді люди не бояться брати на себе відповідальність: вони отримують гарну освіту, цікавляться новими технологіями управління, вільно орієнтуються в інтернеті. Головне – дати їм шанс брати участь к житті громади, допомогти їм стати повноправними громадянами. Тому що активна участь молоді в житті своєї громади має важливе значення у побудові відкритого, чесного і процвітаючого суспільства. Якщо комфортно буде молоді в громаді – добре буде усім. І тому зараз діючому керівництву громад потрібно залучати молодих до спільної діяльності. Розробляти проекти, обговорювати ініціативи, запрошувати на сесії та наради. У молоді безліч ідей, щоб зробити життя громади насиченим,корисним та цікавим.

Децентралізація в обласному центрі

Завражна І.С., координатор

МПД міста Кропивницького

Сьогодні, один із ключових напрямів реформування суспільних процесів в Україні є - бюджетна децентралізація, тобто розширення фінансової бази регіонів і муніципалітетів за рахунок передачі їм з центрального бюджету потужних фінансових джерел.

Бюджетна децентралізація свідомо застосовується як механізм підвищення ефективності розподілу та використання бюджетних фондів.

Так, наприклад, Словаччина, менш ніж два десятиліття назад, взагалі не мала інститутів місцевого самоуправління, а фінансові ресурси і більшість повноважень концентрувалися на рівні державної влади. В результаті цього відбувався асиметричний розподіл ресурсів між різними регіонами, інертність економічної політики місцевої влади, низька ефективність використання бюджетних коштів, лобізм та високий рівень корупції.

Саме з такими проблемами зіткнулася й Україна. Тому бюджетна децентралізація, яка відбувається протягом двох років, являє собою процес передання повноважень (функцій, компетенцій та відповідальності) від центральних до місцевих органів влади.

Бюджетна децентралізація зумовлена прагненням центральних органів влади поліпшити систему управління державою. Центральний уряд намагається обмежити свою діяльність стратегічними функціями управління, а також загальнодержавними функціями, які важко диференціювати щодо потреб конкретного громадянина, який мешкає на конкретній території. Відповідно, центральний уряд намагається «звільнити» себе від функцій, суть яких полягає в наданні послуг населенню і які вимагають урахування особливостей потреб у цих послугах громадян залежно від їхніх місць проживання, етнічної належності, традицій.

Завдяки змінам до бюджетного кодексу бюджети громад наповнюються податками та зборами, які раніше спрямовувалися до державного бюджету.

Якщо знову звернутися до досвіду Словаччини, то там запровадили максимальний рівень прозорості використання бюджетних коштів органами місцевого самоврядування. Прозорість фінансових потоків є найбільш дієвим інструментом подолання корупції. На офіційних сайтах органів місцевого самоврядування Словаччини можна знайти не лише детальний перелік всіх проектів і адреси об’єктів, які фінансуються з бюджету, а і обсяг фінансування і статті видатків. Це дозволяє наочно моніторити ефективність використання бюджетних коштів. В таких умовах зловживання та корупція в Словаччині зведені до мінімуму, хоча ще в 90-х роках ця проблема здавалася неподоланною.

Подібна практика була б вельми корисною для України, для якої корупція, неефективне витрачанням бюджетних коштів є, мабуть, головними ризиками для ефективності економічної політики.

Аналіз структури доходів міського бюджету Кропивницького за два останні роки показав, що питома вага податкових та неподаткових надходжень збільшилася з 38,6 % до 43,4 %, при цьому питома вага трансфертів з державного бюджету зменшилася, але все рівно складає більше 50 % надходжень. Обсяг видатків міського бюджету за 2016 рік склав 1 млрд 788,0 млн грн, з них загального фонду – 1 млрд 499,1 млн грн, або 99,2 % річних планових призначень. Обсяг видатків загального фонду міського бюджету склав 891,8 млн грн.

Із зазначеного обсягу видатків найбільшу питому вагу займає фінансування соціально-культурної сфери 77,1 %, а саме:

на утримання закладів освіти направлено – 425,9 млн грн (47,8 %);

закладів охорони здоров'я – 200,3 млн грн (22,5%);

заклади культури – 33,4 млн грн (3,7 %);

дитячо-юнацькі спортивні школи та проведення заходів з фізичної культури та спорту – 11,1 млн грн (1,2 %);

соціальний захист населення – 17,0 млн грн (1,9 %).

Позитивним моментом в діяльності міської влади Кропивницького є втілення Програми «Громадський бюджет», яка почала діяти з 2017 року. Завдяки даній програмі частина бюджету міста Кропивницького йде на виконання робіт та надання послуг, визначених безпосередньо членами територіальної громади, через розробку та подання проектів.

Учасником проекту може бути член територіальної громади міста Кропивницького, віком від 16 років, що є громадянином України та зареєстрований і проживає на території міста Кропивницького та в порядку визначеному Положенням «Про громадський бюджет» підготував та подав проект для фінансування з громадського бюджету.

Всі проекти класифікуються за трьома категоріями: малі (загальна вартість реалізації яких становить до 150 000,00 гривень), великі (від 150 001,00 до 1 000 000,00 гривень) та соціальні проекти (спрямовані на покращення умов життєдіяльності та соціальної адаптованості людей з інвалідністю). На такі проекти виділяється 10% загального обсягу громадського бюджету.

Бланк для заповнення та подання проекту на фінансування з громадського бюджету можна знайти на сайті міської ради у розділі «Громадянам», «Громадський бюджет», «Документи». Для подання проекту його автору необхідно заповнити відповідну форму та додати список осіб, які підтримують реалізацію цього проекту.

За результатами розгляду координаційна рада приймає рішення щодо підтримки або відхилення поданого проекту.

Голосування за проекти для реалізації за рахунок коштів громадського бюджету міста Кропивницького здійснюється:

  • у Центрі надання адміністративних послуг міста Кропивницького шляхом заповнення друкованої версії анкети

  • через систему BankID (для осіб, які зареєстровані у місті Кропивницькому).

За підтримку проекту можуть проголосувати всі члени територіальної громади, які досягли 16-річного віку, є громадянами України та зареєстровані у м. Кропивницькому.

Громадський бюджет на 2017 рік склав 3 000 000 гривен, а проекти були спрямовані на поліпшення комфорту проживання мешканців та естетичного вигляду міста, сприянню соціально-економічного, культурного і просторового розвитку, впровадженню сучасних інновацій в усіх сферах життєдіяльності міста.

Завдяки виконанню проектів, що отримали підтримку в «Громадському бюджеті – 2017» було виконано роботи щодо теплозбереження освітніх закладів міста, а саме: СЗОШ №14, ЗОШ №24, гімназії НТН, створено кінотеатр під відкритим небом у парку культури та відпочинку «Ковалівський», покращено благоустрій скверу «Покровський». Реалізація багатьох проектів знаходиться на стадії завершення.

У міській раді Кропивницького визначили проекти, які будуть допущені до процедури голосування в рамках «Громадського бюджету – 2018».

До фіналу конкурсу громадських проектів, які будуть реалізовуватися за кошти міського бюджету у наступному, 2018 році, вийшли 30 малих проектів, 11 великих і 7 соціальних.

Серед малих проектів найбільше – 11, мають на меті створення додаткових умов заняттями фізичною культурою і спорту, 9 – дадуть можливість покращити дозвілля дітей у місті, 4 проекти започатковуються для благоустрою території міста, 3 – мають мистецьку направленість. Усі малі проекти разом потребують фінансування у розмірі 3 844 193,0 гривень.

Масштабнішим із великих проектів є створення «Амфітеатру» на селищі Новому, його кошторис складає один мільйон гривень. У суму 998 тисяч гривень оцінюється благоустрій набережної річки Інгул у Кропивницькому.

Серед соціальних проектів пропонуються для реалізації у Кропивницькому: «Капітальний ремонт Центру соціальної реабілітації (денного догляду дітей)», «Ремонт тренажерів для осіб з інвалідністю», «Виготовлення підйомного пристрою для підняття людей з інвалідністю до вагону», «Встановлення ігрового майданчика адаптованого для дітей з інвалідністю».

З повним переліком проектів, допущених до народного голосування можна ознайомитися за посиланням http://www.kr-rada.gov.ua/proekti-gromadskiy-byudzhet/. Звертаємося до громадян міста Кропивницького бути активними та віддати свій голос за один із проектів!

Використані джерела

  1. Електронний ресурс: http://www.niss.gov.ua/content/articles/files/moldovan_book-47fc9.pdf

Електронний ресурс: https://www.zpu.kr.ua/ekonomika/2605-kropyvnytskyi-biudzhetna-detsentralizatsiia-dozvolyla-zbilshyty-dokhody-miskoho-biudzhe

Морарь Єлизавета ,

депутат Устинівського РПД

Взаємодія учнівського самоврядування з громадою

Від молодого покоління залежить майбутній розвиток нашої держави. Молодь сьогодні стала тією верствою населення, яка відчуває на собі найбільшу відповідальність за наше майбутнє. Лише активна молодь у якої сформовані громадянські компетентності може змінювати оточуючий світ. Громадянські компетентності підростаючого покоління можуть бути сформовані лише у ході безпосередньої соціальної практики, залучення до діяльності дитячих та молодіжних громадських організацій, органів учнівського самоврядування. В органах учнівського самоврядування здійснюється самореалізація найактивнішої частини учнів та залучення до активного життя всіх, кому воно цікаве. У багатьох населених пунктах України саме осередки дитячого самоврядування здійснюють велику просвітницьку роботу щодо духовного, екологічного, культурного відродження місцевої громади. Через систему органів учнівського самоврядування і реалізується потреба учнів до конкретного виду діяльності щоб змінити на краще свою школу, свій населений пункт.

Спільне вирішення різноманітних проблем життя школи та місцевої громади створює атмосферу доброзичливості та взаємодопомоги. Серед спільних проблем, які можна вирішувати – благоустрій та озеленення вулиць, допомога літнім людям, вчителям-пенсіонерам, змістовне дозвілля молоді, здоров’я дітей та дорослих, профорієнтація підростаючого покоління, ремонт школи, транспортні проблеми. Важливість залучення молоді до розвитку місцевої демократії, становлення системи місцевого самоврядування, активної участі у житті громади та місцевих громадських ініціативах обумовлена такими чинниками:

  • молодь здатна внести інноваційні, нестандартні підходи до вирішення проблем місцевих громад, сприяти запровадженню новітніх інформаційних, управлінських технологій у місцевому самоврядуванні;

  • молодь є доволі великою групою громадян тому важливим є врахування її потреб, бачення проблем місцевого розвитку, що може значною мірою здійснюватися через різні форми її активної участі;майбутнє місцевої демократії та сталий розвиток громад значною мірою залежить від того, наскільки сьогодні молоді фахівці будуть спроможні сприйняти накопичений управлінський досвід та, враховуючи європейські стандарти, здійснювати управління процесами місцевого розвитку. Правильно організоване учнівське самоврядування разом з місцевою громадою має потужний виховний потенціал:

  • виховує активних громадян держави;розвиває лідерські якості;формує почуття патріотизму підростаючого покоління;формує соціальний досвід та ціннісні орієнтації;захищає від негативних впливів соціального середовища дітей групи ризику;

  • створює простір для самореалізації;сприяє усвідомленню особистістю своїх прав, свобод, обов’язків, задоволенню потреб у спілкуванні з однолітками, формуванню позитивної громадської думки, навиків демократичного стилю керівництва, створенню позитивного психологічного клімату в колективі, в громаді. Отже, активна участь молоді у процесі прийняття рішень та вирішенні проблем у громадах, де вони проживають, має важливе значення у процесі розбудови відкритого, демократичного, солідарного суспільства. А молодь, яка бере участь у житті громади професійно зростає та в може в майбутньому брати участь у виборчих процесах.




 
 
 

Comments


Избранные посты
Проверьте позже
Когда посты будут опубликованы, вы увидите их здесь.
Недавние посты
Архив
Поиск по тегам
Мы в соцсетях
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page